Artykuł: Zwolnienie z VAT (podmiotowe i przedmiotowe) – kto może z niego skorzystać?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Zwolnienie z VAT (podmiotowe i przedmiotowe) – kto może z niego skorzystać?

Każdy przedsiębiorca, który zajmuje się m.in. sprzedażą towarów lub usług, jest co do zasady podatnikiem VAT. Nie każdy musi być jednak podatnikiem czynnym. Komu przysługuje zwolnienie z VAT – podmiotowe i przedmiotowe? Na czym dokładnie polegają te rozwiązania? Mówi o tym Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tzw. Ustawa o VAT). Poznaj szczegóły!

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest zwolnienie z VAT?

Prowadzenie działalności wiąże się z koniecznością rozliczania VAT-u – czyli podatku od towarów i usług. W tej sytuacji podatnicy dzielą się jednak na dwie grupy. Są to:

  • podatnicy zwolnieni, którzy nie muszą płacić VAT (ale w konkretnych przypadkach mogą robić to dobrowolnie);
  • podatnicy czynni (vatowcy), którzy muszą płacić VAT i spełniać wszystkie związane z tym obowiązki (m.in. składanie JPK_VAT); mogą jednocześnie korzystać z przysługujących im praw (odliczanie VAT). 

🟢 Zwolnienie z VAT to więc rozwiązanie stosowane w konkretnych przypadkach, które polega na zniesieniu obowiązku płacenia i rozliczania VAT. 🟢

Taki przedsiębiorca nie musi składać JPK_VAT, wystawiać FV, prowadzić ewidencji zakupów i sprzedaży VAT oraz płacić podatku VAT. Nie może jednak również obniżać należnego VAT-u o ten naliczony (w związku z zakupami na firmę). 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, kto musi zostać vatowcem? Przeczytaj artykuł: Czynny podatnik VAT – co to znaczy i kto musi nim zostać?

Komu przysługuje zwolnienie z VAT (podmiotowe i przedmiotowe)?

Zgodnie z polskim prawem niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego. Czym różnią się te opcje i komu przysługują?

Zwolnienie z VAT podmiotowe (art. 113)

Zwolnienie z vat art. 113 to inaczej zwolnienie podmiotowe, które dotyczy przedsiębiorców o konkretnej rocznej sprzedaży. Ustawa o VAT mówi:

Art. 113. 1. Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Jeśli otwierasz firmę w trakcie roku, limit liczy się proporcjonalnie (nie możesz uniknąć płacenia VAT-u, jeśli zaczniesz działać w grudniu i sprzedaż w tym miesiącu towarów za 200 tys. zł). 

Tzw. zwolnienie z VAT do 200 tys. nie przysługuje jednak wszystkim. Niektórzy nie mogą korzystać ze zwolnienia, nawet jeśli ich sprzedaż jest znacznie niższa.

Vatowcami muszą być m.in. przedsiębiorcy, którzy sprzedają przez internet kosmetyki, komputery, urządzenia elektryczne czy prowadzą działalność prawniczą. Pełną listę znajdziesz w Ustawie o VAT oraz załączniku nr 12 do tego dokumentu. 

🔥 Czy wiesz, że… księgowe z biura rachunkowego VKS mogą reprezentować Cię przed urzędem skarbowym? Pomogą Ci m.in. w rejestracji VAT. 

Zwolnienie z VAT przedmiotowe (art. 43)

Istnieje również druga grupa podmiotów zwolnionych z VAT. To podatnicy, którzy nie muszą rozliczać tego podatku bez względu na osiągniętą sprzedaż (limit 200 tys. zł nie ma więc dla nich znaczenia). Komu przysługuje takie zwolnienie z VAT? Art. 43 ust. wymienia przykładowo niektóre:

  • usługi medyczne (np. lekarskie, dentystyczne, psychologiczne),
  • usługi pomocy społecznej,
  • usługi opieki nad dziećmi,
  • prywatne szkoły, przedszkola,
  • usługi sportowe,
  • usługi kulturalne,
  • usługi finansowe,
  • usługi ubezpieczeniowe. 

Co ważne: w większości przypadków ze zwolnienia przedmiotowego nie można zrezygnować (w przeciwieństwie do podmiotowego).

🟣 Zastanawiasz się, czy przysługuje Ci zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe? A może chcesz zrezygnować ze zwolnienia i dobrowolnie płacić VAT, aby móc go odliczać? Księgowe VKS wspierają klientów podczas rejestracji VAT i pomagają podjąć odpowiednie kroki. To znacznie ułatwia dopełnienie wszystkich formalności! 🟣

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20040540535

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00246#3

https://www.podatki.gov.pl/vat/abc-vat/przedmiot-opodatkowania/zwolnienia-podmiotowe/

https://www.podatki.gov.pl/dzialalnosc-gospodarcza/podatnik-vat/

https://www.ksiegowego.pl/artykul/czy-mozna-zrezygnowac-ze-zwolnienia-przedmiotowego-od-podatku

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button