Artykuł: Wspólne rozliczenie małżonków – kto może rozliczać się w ten sposób?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Wspólne rozliczenie małżonków – kto może rozliczać się w ten sposób?

Na wspólnym rozliczaniu PIT można oszczędzić rocznie nawet kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych. Od 2022 r. małżeństwo nie musi już być po ślubie przez cały rok podatkowy, aby skorzystać z tej preferencji. Sprawdź, dla kogo jest wspólne rozliczenie małżonków, jakie warunki trzeba spełnić i kiedy takie rozwiązanie się opłaca.

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest wspólne rozliczanie małżonków?

🟢 Wspólne rozliczanie PIT to preferencja podatkowa dostępna dla małżeństw spełniających określone warunki. W takim przypadku małżonkowie nie rozliczają się indywidualnie (każdy osobno). Ich dochody dodaje się do siebie i dzieli przez 2, uzyskując średnią. Później z otrzymanej kwoty wylicza się podatek dochodowy na osobę i mnoży razy 2. 🟢

W praktyce wspólne opodatkowanie opłaca się najbardziej wtedy, gdy jedna osoba nie zarabia nic (lub bardzo mało) lub gdy między zarobkami istnieje spora dysproporcja (i jedna osoba musi od części dochodów płacić 32% podatku). 

Przykładowo: w 2023 r. małżeństwo Nowaków ma wspólny dochód 230 000 zł. Dochód pana Jana to 50 000 zł, a Pani Anny – 180 000 zł. Przy samodzielnym rozliczaniu PIT pani Anna część swoich dochodów rozlicza stawką 32% (drugi próg podatkowy). Jeśli rozliczą się razem, średni dochód na osobę wyniesie 115 000 zł, co oznacza pierwszy próg podatkowy dla obu osób. Kwotowo podatek różni się tak: 39 600 zł (osobno), 27 600 zł (razem). Nowakowie przy wspólnym rozliczeniu oszczędzają 12 000 zł. 

▶ Przeczytaj ciekawy artykuł: Jaką formę opodatkowania wybrać w JDG? Zasady ogólne, ryczałt czy podatek liniowy?

Dla kogo jest wspólne rozliczanie małżonków? Warunki

Rozliczenie PIT z małżonkiem jest możliwe w sytuacji, gdy para spełnia łącznie wszystkie poniższe warunki:

  • obie osoby rozliczają się na zasadach ogólnych (skala podatkowa),
  • rezydencja podatkowa obu osób znajduje się w Polsce,
  • małżeństwo ma wspólnotę majątkową,
  • minimum jedna z osób złoży wniosek o wspólne rozliczenie PIT (na deklaracji zaznacza się kwadracik „wspólnie z małżonkiem”),
  • związek małżeński został zawarty minimum w rozliczanym roku podatkowym i trwa ostatniego dnia grudnia.

Ostatni punkt to wynik zmian wspólnego rozliczenia małżonków w Nowym Ładzie (Polskim Ładzie). Wcześniej małżonkowie musieli być po ślubie przez cały rok podatkowy, a od 2022 r. mogą wziąć ślub nawet 31 grudnia – i nadal rozliczać razem cały rok.

Dodatkowo to rozwiązanie dostępne także dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą (jeśli tylko jest rozliczana na zasadach ogólnych, a nie podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych). JDG może dotyczyć jednego z małżonków lub obojga.

Dokładne zasady znajdziesz w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

🔥 Czy wiesz, że… księgowe z biura rachunkowego VKS mogą u klientów zastosować wspólne rozliczenie z małżonkiem? Na podstawie dokumentów od obu osób wyliczają przychód, dochód i podatek oraz ewentualną kwotę do zwrotu. Składają też deklarację PIT.

Wspólne rozliczenie małżonków a śmierć małżonka w trakcie roku podatkowego

Część osób zastanawia się, co w sytuacji, gdy małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego. W takiej sytuacji wciąż można złożyć wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków. To możliwe również w momencie, gdy jeden z małżonków zmarł jeszcze przed złożeniem PIT za poprzedni rok (np. lutym 2023 w przypadku PIT-u za 2022).

Czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem?

Wspólne rozliczenie małżonków PIT może być neutralne (podatek do zapłaty wciąż pozostanie taki sam) lub korzystne (podatek się zmniejszy). Kiedy warto zadbać o wspólne rozliczenie z małżonkiem? Progi podatkowe są tutaj kluczowe. Wniosek o wspólne opodatkowanie może być wart złożenia, jeśli:

  • jedna osoba ma dochód poniżej 30 000 zł, a druga powyżej 30 000 zł (razem mniej niż 120 000 zł),
  • jedna osoba ma dochód poniżej 120 000 zł, a druga powyżej 120 000 zł,
  • jedna osoba ma dochód 0 zł (lub stratę z JDG), a druga powyżej 30 000 zł. 

Zawsze każdy przypadek najlepiej traktować indywidualnie, licząc ewentualną korzyść podatkową przed złożeniem zeznania podatkowego. 

Źródła:

https://www.podatki.gov.pl/pit/wspolne-rozliczenie-malzonkow/

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19910800350

https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/wspolne-rozliczenie-malzonkow-pit-kiedy-sie-oplaca-policzylismy/nkymmfm

https://www.ey.com/pl_pl/tax/polski-lad-2-0-wspolne-rozliczenie-malzonkow-bez-rewolucji

https://www.iwop.pl/serwis-podatkowy/nowa-blog-post-5/

📍 Ważne! Artykuł nie stanowi formy doradztwa podatkowego w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Zawsze rozpatruj tego typu sprawy indywidualnie.

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button