Artykuł: Ulga IP Box – co to jest i kiedy można skorzystać?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Ulga IP Box – co to jest i kiedy można skorzystać?

Już od kilku lat innowacyjna działalność jest premiowana. Część przedsiębiorców, m.in. niektórzy programiści, może dzięki temu zapłacić niższe podatki dochodowe PIT lub CIT – jedynie 5%. Pozwala na to tzw. ulga IP BOX, którą wprowadzono w 2019 r. Kto może z niej skorzystać, na czym polega i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Ulga IP BOX – co to jest?

🟢 Ulga IP BOX to możliwość stosowania w określonych przypadkach preferencyjnej stawki podatku dochodowego (5%). Można zastosować ją do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), wśród których znajdują się m.in. patenty czy prawa do programów komputerowych. 🟢

Rozwiązanie jest też nazywane Intellectual Property Box, Innovation Box lub Patent Box. Skrót IP pochodzi od angielskich słów intellectual property, czyli własność intelektualna. 

Niżej znajdziesz dokładne warunki oraz listę kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Dokładne zasady znajdują się w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w Ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kiedy można skorzystać z ulgi IP BOX? Warunki

Jeśli Twoja firma prowadzi działalność badawczo-rozwojową i wytwarzasz lub ulepszasz kwalifikowane prawa własności intelektualnej – prawdopodobnie możesz skorzystać z ulgi. To najważniejsze warunki. 

Zanim poznasz kolejne, warto przeczytać definicję działalności badawczo-rozwojowej. Znajdziesz ją w Ustawie o PIT art. 5a pkt. 38 lub Ustawie o CIT art. 4a pkt. 26:

[…] działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

 To rozwiązanie dostępne dla przedsiębiorców prowadzących JDG lub spółkę, którzy rozliczają się:

  • na zasadach ogólnych PIT: 12/32%,
  • podatkiem liniowym PIT: 19%,
  • podatkiem CIT: 9/19%.

Nie mogą stosować go jedynie podatnicy rozliczający się przy pomocy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Dodatkowe warunki to konieczność:

  • ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych,
  • ponoszenia kosztów kwalifikowanych (np. na sprzęty specjalistyczne, ekspertyzy),
  • opodatkowania dochodu w Polsce.

📍 Pamiętaj! To preferencyjna forma opodatkowania w formie ulgi. To oznacza, że jej rozliczenie jest możliwe dopiero podczas zeznania rocznego (wcześniej trzeba płacić pełny podatek).

Dla kogo jest ulga IP BOX? Lista

Już wiesz, że z ulgi IP BOX mogą korzystać firmy rozliczające zarówno PIT, jak i CIT. W aktach prawnych znajduje się lista kwalifikowanych IP. Są to (lista-cytat za Ustawą o PIT):

1. patent,
2. prawo ochronne na wzór użytkowy,
3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin,
8. autorskie prawo do programu komputerowego.

Ulga IP BOX dla programistów

Jedną z grup, które najczęściej korzystają z preferencyjnej stawki podatku dochodowego, są programiści. Wielu z nich, w ramach prowadzonej działalności, wytwarza lub udoskonala kwalifikowane IP w postaci programów komputerowych i aplikacji. 

▶ Prowadzisz działalność z zakresu IT? Sprawdź: Księgowość IT online – biuro rachunkowe dla programistów, testerów i nie tylko

Kiedy i jak rozliczyć ulgę IP BOX?

Jeśli chcesz skorzystać z ulgi IP BOX, robisz to w rocznym zeznaniu podatkowym. Składasz dodatkowo PIT/IP lub CIT/IP. Różnica między podatkiem zapłaconym i należnym zostanie zwrócona w ramach zwrotu nadpłaty podatku. 

Poprawne rozliczenie ulgi IP BOX wymaga jednak stosowania konkretnych wzorów i obliczeń. Każde kwalifikowane IP musi być wyodrębnione, dodatkowo podatnik musi prowadzić ewidencję zdarzeń gospodarczych. 

Nie cały dochód może być rozliczany podatkiem 5%. Podstawę opodatkowania wylicza się, stosując iloczyn (mnożenie) dochodu z kwalifikowanego IP i tzw. wskaźnika nexus (pokazuje wysokość kosztów). 

W praktyce rozliczenie ulgi IP BOX bez pomocy doświadczonej księgowej jest bardzo trudne i czasochłonne. Większość przedsiębiorców woli poświęcić ten czas na prowadzenie biznesu. 

🟣 Chcesz bezbłędnie i poprawnie rozliczyć ulgę IP BOX? Księgowe z biura rachunkowego VKS mają doświadczenie i pomogą Ci przygotować oraz przesłać do urzędu skarbowego wszystkie dokumenty! 🟣

Źródła:

https://www.podatki.gov.pl/wyjasnienia/polski-lad-ulga-ip-box/

https://www.podatki.gov.pl/niskiepodatki/przedsiebiorca-niskie-podatki/ulgi-na-innowacje-niskie-podatki/ulga-badawczo-rozwojowa-oraz-ip-box-niskie-podatki/

https://www.podatki.gov.pl/media/5137/obja%C5%9Bnienia-podatkowe-z-15-lipca-2019-r-w-sprawie-ip-box.pdf

https://www.ey.com/pl_pl/tax/dzialalnosc-badawczo-rozwojowa-i-ulga-ip-box-co-to-jest-kwalifikowane-prawo-wlasnosci-intelektualnej

https://www.podatki.gov.pl/pit/osoba-prowadzaca-dzialalnosc-gospodarcza/rozliczenie-dochodow-z-kwalifikowanych-praw-wlasnosci-intelektualnej/

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19910800350

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19920210086

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button