Artykuł: Spis z natury, remanent – co to jest i kiedy go przeprowadzić?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Spis z natury, remanent – co to jest i kiedy go przeprowadzić?

Coroczne przeglądanie oraz liczenie wszystkich posiadanych na stanie towarów (i nie tylko) to obowiązek sporej części przedsiębiorców. Mowa o spisie z natury (nazywanym też remanentem), którego zasady określa Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Sprawdź, na czym polega spis z natury oraz kto i kiedy powinien go przeprowadzić. 

Tego dowiesz się z artykułu:

Spis z natury, remanent – co to jest?

Potocznie spis z natury, remanent oraz inwentaryzacja oznaczają mniej więcej to samo.

Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ta pierwsza nazwa została użyta na określenie obowiązku spisania konkretnych składników majątku przedsiębiorstwa. 

Inwentaryzacja to z kolei nieco szersze pojęcie, które obejmuje też udokumentowanie i rozliczenie wykonanego remanentu. Spis z natury to sposób na realizację inwentaryzacji przez osoby prowadzące księgę przychodów i rozchodów (KPiR).

Kiedy przeprowadzić spis z natury i kto musi to zrobić?

Spis z natury to obowiązek przedsiębiorców, którzy prowadzą księgę przychodów i rozchodów oraz rozliczają się z fiskusem na jeden z tych dwóch sposobów:

 • na zasadach ogólnych (skala podatkowa),
 • podatkiem liniowym.

Prawo określa również kilka momentów, kiedy taki remanent trzeba wykonać obowiązkowo. Są to:

 • pierwszy dzień prowadzenia działalności,
 • ostatni dzień roku podatkowego,
 • 1 stycznia (chyba że rok kalendarzowy pokrywa się z podatkowym),
 • zmiana wspólnika,
 • zmiana proporcji udziału wspólników,
 • likwidacja firmy.

Remanent można też wykonać nieobowiązkowo w dowolnym momencie prowadzenia działalności gospodarczej, np. w celach kontrolnych. Nawet jeśli się na to zdecydujesz, wciąż musisz sporządzić spis z natury także w obowiązkowych terminach.

Przeczytaj inny ciekawy artykuł: Czym jest czynny żal i jak złożyć go w urzędzie skarbowym?

Co obejmuje spis z natury (remanent)?

Najczęściej wykonuje się spis z natury na koniec roku podatkowego – to coroczny obowiązek każdego przedsiębiorcy, który spełnia powyższe warunki. 

Każda firma musi też przeprowadzić remanent na początku prowadzenia działalności (najczęściej jest zerowy) oraz podczas likwidacji.

Co dokładnie obejmuje spis z natury w zależności od momentu jego wykonania?

Spis z natury na koniec roku

W większości przypadków spis natury na koniec roku i 1 stycznia pokrywają się (wystarczy przepisać wartości z 31 grudnia). Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w arkuszu trzeba uwzględnić:

 • towary handlowe,
 • półwyroby,
 • braki oraz odpady,
 • podstawowe i pomocnicze surowce,
 • towary podatnika, które znajdują się poza siedzibą,
 • inne towary (obce), które znajdują się w siedzibie.

🔥 Czy wiesz, że… nawet jeśli Twoja firma nie ma żadnych towarów, półwyrobów itp. – spis z natury trzeba wykonać. W takiej sytuacji wynosi on jednak 0, dlatego właśnie taka informacja pojawia się w KPiR. Ale spokojnie, księgowe VKS poprowadzą za Ciebie księgowość, w tym właśnie księgę przychodów i rozchodów. Umieszczą więc w niej odpowiednie zapisy.

Remanent likwidacyjny 

Jeżeli działalność gospodarcza ulega likwidacji, lista zależy od tego, czy jesteś czynnym podatnikiem VAT. Jeśli nie: wygląda tak samo, jak arkusz spisu z natury na koniec roku.

W przeciwnym przypadku przygotowujesz jednak spis z natury dla celów VAT, który obejmuje dodatkowo wszystko, co zostało udokumentowane FV. Chodzi również o:

 • wyposażenie,
 • środki trwałe.

Co jeszcze warto wiedzieć? Firmy rozliczające się ryczałtem w ogóle nie przygotowują spisu z natury na koniec roku. Mają jednak obowiązek przedstawić takie informacje w przypadku likwidacji działalności. Na spisie muszą się znaleźć towary handlowe i wyposażenie. 

🟢 Temat spisu z natury to dość skomplikowane zagadnienie. Biuro rachunkowe VKS pomoże Ci jednak odnaleźć się w gąszczu tych informacji! 🟢

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/858

https://businessinsider.com.pl/polityka/inwentaryzacja-remanent-i-spis-z-natury-czy-to-jest-to-samo/bhh6j9v

http://inwentaryzacja.com/inwentaryzacja-w-swietle-przepisow-prawnych.html

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/0077

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002544/O/D20192544.pdf

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button