Artykuł: Faktura – co to jest? Rodzaje faktur
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Faktura – co to jest? Rodzaje faktur

Właściwie każdy przedsiębiorca wystawia faktury. Co to jest? To dokument, który potwierdza sprzedaż towaru lub usługi. Zawiera konkretne dane sprzedającego i kupującego. Najczęściej stosowana jest faktura VAT podstawowa, jednak istnieją również inne rodzaje faktur (np. VAT marża czy pro forma). Sprawdź, czym się różnią i kiedy się je wystawia!

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest faktura?

Zastanawiasz się, czym jest faktura? Co to dokładnie jest? 🟢 To dokument księgowy, który potwierdza i opisuje transakcję (przede wszystkim pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, czyli B2B). W większości przypadków to sprzedawca ją wystawia i przekazuje nabywcy. 🟢

Takie dokumenty pociągają za sobą obowiązek podatkowy. Obecnie można wystawiać zarówno faktury papierowe, jak i elektroniczne. Niedługo obowiązkowe pozostaną wyłącznie e-faktury.

🔥 Czy wiesz, że… w programie do fakturowania VKS wystawisz wszystkie rodzaje faktur w każdej walucie z tabeli NBP? Zrobisz to szybko i wygodnie, z dowolnego miejsca świata. Aplikacja jest intuicyjna, dlatego wystarczy kilka chwil, by uzyskać odpowiedni dokument!

Jakie są rodzaje faktur?

Istnieje sporo rodzajów faktur sprzedaży towarów i usług, które wystawia się w zależności od sytuacji. Sprawdź, czym się różnią.

Faktura VAT podstawowa

To najpopularniejszy, standardowy dokument sprzedaży, który jest wystawiany przede wszystkim przez czynnych podatników VAT. Dokumentuje transakcję – sprzedaż towarów lub usług. Zawiera sporo informacji, m.in. dane sprzedawcy, dane nabywcy, numer dokumentu, datę wystawienia faktury, informacje o formie zapłaty, termin zapłaty oraz wartość towaru i kwotę podatku VAT. 

Faktura uproszczona

Taki dokument można wystawić, gdy wartość sprzedaży nie przekracza 450 zł lub 100 euro. Faktura uproszczona ma formę paragonu fiskalnego z numerem NIP. Znajduje się na niej stosunkowo mało informacji, w tym data wystawienia, nazwa towaru lub usługi i kwota należności. 

Chcesz wiedzieć więcej o tym rodzaju faktury? Przeczytaj artykuł: Co to jest faktura uproszczona i kiedy ją wystawić?

Faktura korygująca

Czego dotyczy faktura korygująca? Wystaw ją, jeśli zauważysz dowolny błąd na fakturze pierwotnej lub gdy udzielisz nabywcy zniżki (również po wystawieniu wcześniejszej faktury). Ten dokument wykorzystuje się też w momencie zwrotu towaru lub części kwoty.

Chcesz wiedzieć więcej o tym rodzaju faktury? Przeczytaj artykuł: Co to jest faktura korygująca (korekta faktury) i kiedy się ją wystawia?

Faktura zaliczkowa

Co to jest faktura zaliczkowa? Ten dokument wystawiasz wtedy, gdy nabywca wpłaci część kwoty, jeszcze zanim otrzyma towar / wykonasz usługę. Później wystawia się dodatkowo fakturę końcową. 

Faktura VAT marża

Ten rodzaj dokumentu sprzedaży jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy zajmują się m.in. handlowaniem używanym towarem (np. samochodami). W takim przypadku podatek VAT jest płacony tylko od marży, a nie od całej kwoty sprzedaży netto. 

Chcesz wiedzieć więcej o tym rodzaju faktury? Przeczytaj artykuł: Co to jest faktura VAT marża i kiedy ją wystawić?

Faktura VAT RR

Co to faktura VAT RR? To szczególny rodzaj dokumentu, który obowiązuje podczas transakcji z rolnikami ryczałtowymi (stąd właśnie RR). W tym przypadku to nie sprzedawca (rolnik) wystawia dokument, a kupujący. Na fakturze wykazuje się m.in. kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku według stawki 7%.

Samofakturowanie

To taki rodzaj dokumentu księgowego, który wystawia nabywca (będący podatnikiem VAT). Robi to sam dla siebie, na podstawie umowy ze sprzedawcą. Faktura wygląda tak samo, jak standardowa – ma natomiast informację „samofakturowanie”. 

Refakturowanie

W takim przypadku firma we własnym imieniu kupuje usługi dla innego przedsiębiorcy, a później mu je odsprzedaje – stając się pośrednikiem. Refakturowanie zwykle dotyczy mediów. Przykładowo: właściciel biurowca płaci za usługi internetowe, a później refakturuje je swoim najemcom (bo to właśnie oni faktycznie z nich korzystają).

Faktura pro forma

Ten rodzaj faktury… wcale nie jest dokumentem księgowym, a jedynie informacyjnym. Nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. To zapowiedź standardowej faktury lub propozycja warunków transakcji. Może być też formą oferty handlowej. 

Chcesz wiedzieć więcej o tym rodzaju faktury? Przeczytaj artykuł: Co to jest faktura pro forma i kiedy się ją wystawia?

🟣 Potrzebujesz pomocy – nie wiesz, jaki rodzaj faktury wystawić? A może chcesz szybko uzyskać dokument księgowy i przesłać go do kontrahenta? Skontaktuj się z biurem rachunkowym VKS! Nasze księgowe pomogą Ci w poprawnym zakwalifikowaniu sprzedaży towaru lub usługi. Zyskasz też dostęp do wygodnego programu, w którym wystawisz wszystkie rodzaje faktur. 🟣

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00241

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00228

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button