Artykuł: Jakie są rodzaje działalności gospodarczej w Polsce? JDG i spółki
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Jakie są rodzaje działalności gospodarczej w Polsce? JDG i spółki

Według danych COIG każdego dnia w Polsce powstaje ok. 1000 firm. Raport PARP wskazuje z kolei, że najliczniejszą grupą są te z sektora MSP (małe i średnie przedsiębiorstwa). Jest ich aż 99,8%. Dodatkowo nieco ponad 87% z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze. Reszta to różnego typu spółki: cywilne, osobowe i kapitałowe. Dowiedz się, jakie rodzaje działalności gospodarczej są dostępne w Polsce i na czym polegają. 

Tego dowiesz się z artykułu:

Jakie są rodzaje działalności gospodarczej w Polsce?

🟢 Chcesz założyć firmę i zostać przedsiębiorcą? Masz do wyboru jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) lub spółkę (która zwykle, chociaż nie zawsze, wymaga minimum 2 wspólników). 🟢

Wybierając formę prowadzenia działalności gospodarczej, przemyśl:

  • z kim chcesz prowadzić firmę (samemu czy ze wspólnikiem),
  • w jaki sposób chcesz się rozliczać (PIT czy CIT),
  • czy masz kapitał początkowy (minimalny wkład finansowy),
  • w jaki sposób chcesz odpowiadać za firmę,
  • gdzie chcesz zarejestrować działalność,
  • jak chcesz nazwać przedsiębiorstwo. 

Te wszystkie kwestie mają wpływ na to, jaki rodzaj działalności gospodarczej będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. W razie wątpliwości warto porozmawiać również z doradcą, który pomoże Ci podjąć decyzję. 

🔥 Czy wiesz, że… biuro rachunkowe VKS ma doświadczenie w obsłudze różnych form działalności gospodarczej? Księgowe rozliczają zarówno JDG, jak i wszystkie rodzaje spółek. Dzięki temu masz pewność, że Twoja księgowość będzie prowadzona bezbłędnie i profesjonalnie!

Jednoosobową działalność może założyć jedna osoba fizyczna, spółkę osobową minimum dwie osoby fizyczne, a inne spółki zakładają osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne ze zdolnością prawną.

Chcesz poznać więcej definicji i lepiej zrozumieć rodzaje spółek? Sprawdź artykuł: Osoba fizyczna a osoba prawna – definicje i najważniejsze różnice

Formy działalności gospodarczej: jednoosobowa działalność gospodarcza

To najpopularniejsza forma prowadzenia działalności w Polsce. Jest dostępna niemal dla wszystkich osób fizycznych, a do jej założenia wystarczy jeden wniosek składany przez internet.

Nie trzeba mieć żadnego kapitału początkowego. Rejestr JDG znajduje się w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Ten rodzaj działalności jest przeznaczony dla osób, które chcą prowadzić firmę samodzielnie (bez wspólników). Mogą jednak zatrudniać pracowników na dowolną umowę. Co ważne, każda osoba fizyczna może mieć tylko jedną taką firmę. Odpowiada za nią również całym swoim majątkiem (także prywatnym).

Chcesz założyć firmę jednoosobową? Sprawdź artykuł: Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą krok po kroku? To proste!

Formy działalności gospodarczej: spółka cywilna

To najprostsza spółka, która nie ma osobowości prawnej i nie jest samodzielnym podmiotem gospodarczym. Zakładają ją minimum dwaj wspólnicy.

Każdy z nich ma prawo do tego, żeby reprezentować spółkę i podejmować decyzje, ponosi również odpowiedzialność za zobowiązania (także z majątku prywatnego).

Do jej założenia jest niezbędna umowa. Spółki cywilne rejestruje się w rejestrze REGON, a każdy wspólnik z osobna – w CEIDG. Nie ma również potrzeby wniesienia kapitału zakładowego w formie finansowej. Podatek dochodowy płaci każdy wspólnik indywidualnie.

Formy działalności gospodarczej: spółki osobowe

Wśród form prawnych działalności znajdują się spółki osobowe, które opierają się na więzi między wspólnikami. 

Spółka partnerska

To rodzaj spółki, który nie ma osobowości prawnej (ale ma zdolność prawną). Jest przeznaczona dla minimum dwóch osób fizycznych, które wykonują wolne zawody. Przykładowe z nich to: adwokat, architekt, doradca podatkowy, księgowy, lekarz, notariusz czy tłumacz przysięgły. 

Aby założyć spółkę partnerską, nie trzeba mieć kapitału zakładowego. Rejestruje się ją w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym), a do założenia jest potrzebna umowa.

Każdy partner może reprezentować spółkę i podejmować decyzje (chyba że w umowie zaznaczono inaczej). Co ważne, partner nie odpowiada za zobowiązania innych partnerów. Podatek dochodowy płaci każdy partner indywidualnie.

Spółka komandytowa

Taka spółka ma zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Musi mieć minimum dwóch wspólników, w tym komplementariusza i komandytariusza. Spółkę komandytową zakłada się umową (akt notarialny lub online – system S24) i rejestruje w KRS, nie ma minimalnego kapitału początkowego.

Komplementariusz może reprezentować spółkę samodzielnie, a komandytariusz jako pełnomocnik. Komplementariusz prowadzi również sprawy spółki (chyba że w umowie zaznaczono inaczej). Spółka płaci CIT (podatek dochodowy od osób prawnych).

Komplementariusz całym majątkiem odpowiada za zobowiązania spółki, a komandytariusz jedynie do wysokości sumy komandytowej (która jest określona w umowie spółki).

Spółka komandytowo-akcyjna

Założenie spółki komandytowo-akcyjnej jest możliwe przez minimum 2 wspólników, z których jeden będzie komplementariuszem, a drugi akcjonariuszem. Niezbędne są także oficjalne organy.

Statut musi mieć formę aktu notarialnego, spółkę rejestruje się też w KRS. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 50 000 zł. Spółkę reprezentuje komplementariusz, a akcjonariusz jest pełnomocnikiem. Spółka płaci CIT (podatek dochodowy od osób prawnych).

Spółka jawna

Także spółka jawna wymaga minimum 2 wspólników. Do jej założenia potrzebne są: umowa (jej forma zależy od wkładu) i rejestracja w KRS. Nie ma minimalnego kapitału zakładowego ani wymaganych oficjalnych organów.

Spółkę jawną może reprezentować każdy wspólnik, wszystko zależy jednak od zapisów w umowie. To samo dotyczy podejmowania decyzji. Podatek dochodowy płaci każdy wspólnik indywidualnie.

Formy działalności gospodarczej: spółki kapitałowe

Spółki kapitałowe to osoby prawne, które dysponują konkretnym kapitałem. 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Sp. z o.o. może założyć minimum jeden założyciel. Robi to na podstawie umowy (akt notarialny lub online – system S24) i rejestruje firmę w KRS.

Wymagany minimalny kapitał zakładowy to 5 000 zł, trzeba ustalić również oficjalne organy. Spółka z o.o. jest reprezentowana przez zarząd, który podejmuje decyzje. Spółka płaci CIT (podatek dochodowy od osób prawnych).

Spółka akcyjna

Spółkę akcyjną może założyć minimum jeden założyciel, który potrzebuje umowy (akt notarialny lub online – system S24). SA rejestruje się w KRS z minimalnym kapitałem 100 000 zł.

Do reprezentacji i podejmowania decyzji niezbędne są oficjalne organy. Spółka płaci CIT (podatek dochodowy od osób prawnych).

Prosta spółka akcyjna

Ten rodzaj spółki może założyć minimum dwóch wspólników. Potrzebują do tego statutu, który ma formę aktu notarialnego. Rejestracja prostej spółki akcyjnej odbywa się w KRS, a minimalny kapitał początkowy to 1 zł

Oficjalne organy mają prawo reprezentować spółkę i podejmować decyzje. Spółka płaci CIT (podatek dochodowy od osób prawnych).

Najpopularniejsze formy prowadzenia działalności gospodarczej: podsumowanie

Już wiesz, jakie są możliwe rodzaje firm. Pamiętaj jednak, że to uproszczone i podstawowe opisy różnych form działalności gospodarczej. Każda sytuacja jest indywidualna i wiele zasad działania można określić, np. w umowie spółki. 

🟣 Chcesz założyć firmę, np. JDG lub dowolną spółkę? Księgowe z biura rachunkowego VKS pomogą Ci wybrać najlepszą formę, skompletować dokumentację i przejść całą procedurę krok po kroku! Doskonale wiedzą też, jaki rodzaj księgowości jest niezbędny (uproszczona czy pełna) oraz jaka forma opodatkowania jest w danym przypadku dostępna. 🟣

Źródła:

https://www.coig.com.pl/nowe-firmy-w-polsce_2016_2015_2014_2013.php

https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/raport-o-stanie-sektora-malych-i-srednich-przedsiebiorstw-w-polsce-2022

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00171

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00162

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00164

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00163

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00166

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00168

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00169

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button