Artykuł: Rejestracja VAT i VAT UE – ile trwa i jak to zrobić krok po kroku?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Rejestracja VAT i VAT UE – ile trwa i jak to zrobić krok po kroku?

Co do zasady przedsiębiorcy są podatnikami VAT. Nie wszyscy muszą jednak rozliczać ten podatek. To obowiązek tzw. podatników VAT czynnych. Wśród nich znajduje się m.in. większość firm, które sprzedają towar lub usługi za więcej niż 200 000 zł rocznie. Dodatkowy obowiązek mają też biznesy, które współpracują z przedsiębiorcami z Unii Europejskiej. Jak wygląda rejestracja VAT i VAT UE oraz kto musi się zarejestrować? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Kto musi zarejestrować się do VAT i VAT UE?

Rejestracja do VAT może być obowiązkowa lub dobrowolna. Kto ma obowiązek zostać czynnym podatnikiem podatku VAT? To podmioty, które:

  • przekraczają 200 000 zł sprzedaży w roku podatkowym,
  • prowadzą działalność w konkretnej branży (np. usługi prawnicze, doradztwo, sprzedaż kosmetyków przez internet).

▶ Kto musi zarejestrować się jako podatnik VAT czynny? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł: Czynny podatnik VAT – co to znaczy i kto musi nim zostać?

Istnieją również takie branże, które podlegają zwolnieniu przedmiotowemu. Wymienia je Art. 43 Ustawy o podatku od towarów i usług (potocznie zwana Ustawą o VAT). Są to m.in. usługi medyczne, finansowe i ubezpieczeniowe. W takiej sytuacji nie płacisz i nie rozliczasz VAT, nawet jeśli przekroczysz limit wartości sprzedaży.

A co z VAT UE? To konieczność, jeśli chcesz dokonywać transakcji wewnątrz Unii Europejskiej. W przypadku zwolnienia podmiotowego (sprzedaż niższa niż 200 000 zł) również masz taki obowiązek – jeśli wartość zakupów wewnątrzwspólnotowych wyniosła więcej niż 50 000 zł.

Rejestracja VAT R krok po kroku

🟢  Aby dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT, wypełniasz formularz VAT-R i przesyłasz go do urzędu skarbowego. Możesz to zrobić online, listownie lub osobiście. 🟢

Kiedy trzeba wypełnić ten obowiązek? Co do zasady rejestracja jest konieczna dzień przed dokonaniem sprzedaży towaru lub usługi bądź wykonaniem czynności, która wymaga zarejestrowania. Jeśli dobrowolnie rezygnujesz ze zwolnienia (np. po to, by odliczyć podatek VAT), rejestrujesz się przed miesiącem, w którym chcesz płacić VAT.

Jak wygląda rejestracja VAT R krok po kroku? To proste! 

1. Wypełnij formularz VAT-R

Zgłoszenie zawiera podstawowe dane, m.in. numer NIP, imię i nazwisko / nazwę, adres prowadzenia działalności, okoliczności związane z obowiązkiem podatkowym. Wzór formularza znajdziesz TUTAJ

2. Dołóż niezbędne dokumenty

Do deklaracji dokłada się tytuł prawny do lokalu, w którym prowadzisz działalność (np. umowę wynajmu biura, akt własności mieszkania). Dodatkowo niektóre podmioty, głównie zagraniczne, mogą potrzebować innych dokumentów (np. umowy spółki czy potwierdzenia rejestracji do VAT w kraju założenia).

🔥 Czy wiesz, że… możesz ustanowić pełnomocnika, który załatwi za Ciebie wszystkie formalności? Może to być np. księgowa z biura rachunkowego. Pełnomocnictwo szczególne PPS-1 kosztuje 17 zł. Do wniosku trzeba dołączyć potwierdzenie wniesienia tej opłaty. Twoim pełnomocnikiem może być np. księgowa z VKS, która załatwi wszystkie potrzebne formalności. 

3. Złóż wniosek w urzędzie skarbowym

Wypełniony formularz i wszystkie załączniki składasz w urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby firmy lub dla największych podmiotów. Możesz to zrobić osobiście (przynieść wydrukowany lub wypełniony ręcznie wniosek), pocztą albo online.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest złożenie formularza elektronicznie (wówczas wypełniasz go na komputerze lub telefonie, a nie ręcznie). Do wyboru masz dwie opcje:

Źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1609

4. Czekaj na rejestrację w US

To już koniec rejestracji VAT. Ile trwa akceptacja i wpisanie podmiotu do rejestru podatkowego? Tak naprawdę nie ma konkretnego terminu. Sprawa ma zostać załatwiona od razu. Na stronie rządowej można przeczytać również:

Urząd skarbowy zweryfikuje zgłoszenie i zarejestruje cię jako »podatnika VAT czynnego« lub »podatnika VAT zwolnionego«. Jeśli w zgłoszeniu zaznaczyłeś, że chcesz otrzymać potwierdzenie rejestracji i wpłaciłeś pieniądze, to urząd wyda ci potwierdzenie. Zarejestrowanym podatnikiem VAT staniesz się najwcześniej w dniu złożenia formularza VAT-R.

Zwykle na to, aby pojawić się w rejestrze, podatnik czeka kilkanaście-kilkadziesiąt dni. Potwierdzenie rejestracji kosztuje 170 zł. 

▶ Przeczytaj powiązany artykuł: Co to jest biała lista podatników VAT? Najważniejsze informacje

Rejestracja VAT UE krok po kroku

Rejestracja VAT UE wygląda właściwie tak samo, jak standardowa rejestracja VAT (zwykle nie dokłada się jednak tytułu prawnego do lokalu). Zgłoszenie rejestracyjne możesz wysłać elektronicznie, pocztą lub przekazać je osobiście. Jeśli jesteś już zarejestrowanym podatnikiem VAT, aktualizujesz po prostu zgłoszenie VAT-R.

🟣 Już wiesz, jak przebiega rejestracja dla celów VAT. Jeśli masz wątpliwości, poproś o pomoc księgową. Jeśli będzie Twoim pełnomocnikiem, oszczędzisz mnóstwo czasu na kontakcie z urzędami! 🟣

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1609

https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VAT-R

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/305

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00248#2

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button