Artykuł: Rejestracja firmy w Krakowie – jak to zrobić szybko i wygodnie?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Rejestracja firmy w Krakowie – jak to zrobić szybko i wygodnie?

Chcesz prowadzić biznes w Krakowie? To proste! Masz do wyboru jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę, np. z ograniczoną odpowiedzialnością. Większość osób wybiera jednak tę pierwszą opcję, która jest dostępna właściwie dla wszystkich, a jednocześnie wymaga niewielu formalności. 

Księgowa z biura rachunkowego VKS w Krakowie pomoże Ci założyć działalność gospodarczą (jednoosobową i spółkę). Jak rejestracja firmy w Krakowie wygląda krok po kroku? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Kto może założyć firmę w Krakowie?

Według danych GUS w 2022 r. w Krakowie w sektorze prywatnym było zarejestrowanych w sumie 161 158 przedsiębiorstw. 105 744 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

🟢 To najpopularniejsza opcja, ponieważ wymaga tylko złożenia jednego wniosku w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). 🟢 Kto może założyć JDG? To rozwiązanie dla osób, które:

  • są pełnoletnie lub mają zgodę przedstawiciela ustawowego,
  • nie mają sądowego zakazu prowadzenia firmy,
  • mają pełnię praw,
  • uzyskały niezbędne koncesje czy zezwolenia (jeśli branża tego wymaga).

▶ Nie wiesz, jaki rodzaj działalności wybrać w zależności od Twojej sytuacji? Sprawdź: Jakie są rodzaje działalności gospodarczej w Polsce? JDG i spółki 

Inne formy prawne zwykle wymagają minimum 2 wspólników – wszystko zależy jednak od rodzaju spółki. Dodatkowe warunki również są zależne od uwarunkowań konkretnej formy prowadzenia biznesu.

🔥 Czy wiesz, że… specjaliści z biura rachunkowego VKS w Krakowie pomogą Ci założyć dowolny rodzaj działalności gospodarczej? Dzięki temu poprowadzą Cię krok po kroku, więc szybko i bezbłędnie wypełnisz niezbędne dokumenty. Wsparcie w zakładaniu JDG jest bezpłatne!

Zakładanie firmy – Kraków. Jak to zrobić?

Jeśli chcesz zostać przedsiębiorcą, najłatwiejsza opcja to bez wątpienia rejestracja JDG. Zanim wypełnisz wniosek i uzyskasz wpis do rejestru CEIDG, przemyśl kilka istotnych kwestii. Najważniejsze z nich to:

  • nazwa firmy (musi zawierać minimum imię i nazwisko),
  • kod lub kody PKD,
  • adres siedziby w Krakowie (np. wirtualne biuro, mieszkanie prywatne),
  • prowadzenie księgowości (samodzielnie lub z biurem),
  • forma opodatkowania działalności.

▶ Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł na blogu: Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą krok po kroku? To proste!

Rejestracja spółki jest trochę bardziej skomplikowane i wymagania zależą od wielu czynników, przede wszystkim formy prowadzenia biznesu. Większość spółek do założenia wymaga umowy lub statutu (zależnie od dostępnych opcji: akt notarialny lub online – system S24). Czasami potrzebny jest też kapitał zakładowy, np. dla spółki akcyjnej to 100 000 zł.

📍 Wszystkiego dowiesz się od księgowej w biurze rachunkowym VKS.

Rejestracja firmy w Krakowie przez internet

Jak wygląda elektroniczne zakładanie firmy? Kraków to miasto, w którym bez problemu zarejestrujesz JDG przez internet.

W tym celu wypełniasz wniosek CEIDG-1 na stronie www.biznes.gov.pl lub w wybranym banku. W rządowym kreatorze uzupełniasz m.in. nazwę biznesu, kody PKD, adres do rejestracji firmy, datę rozpoczęcia, wybraną formę opodatkowania itp. Formularz podpisujesz profilem zaufanym albo podpisem kwalifikowanym. Firma zostaje założona razu, zostają jej również nadane numery REGON i NIP.

Jeśli chcesz założyć spółkę z o.o., jawną lub komandytową albo prostą spółkę akcyjną, również możesz zrobić to przez internet. Umożliwia to system S24.

Rejestracja firmy w Krakowie w urzędzie

Wniosek o wpis do CEIDG możesz wypełnić też ręcznie i załatwić sprawę bezpośrednio w urzędzie lub listownie. To jednak znacznie mniej popularna opcja, ponieważ wymaga więcej czasu. 

Również wszystkie spółki możesz założyć w trybie tradycyjnym. W takiej sytuacji robi się to w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza.

🟣 Założenie firmy w Krakowie, szczególnie JDG, może być naprawdę proste. Aby przejść ten proces gładko i bez niepotrzebnego stresu, skontaktuj się z VKS. Księgowa wesprze Cię na każdym kroku, a później pomoże z rejestracją w urzędzie skarbowym i ZUS. 🟣

Źródła:

https://bdl.stat.gov.pl/bdl/dane/podgrup/tablica

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00167

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00120

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/736

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000646

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button