Artykuł: Przychód a dochód – czym się różnią? Najważniejsze różnice dla przedsiębiorców
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Przychód a dochód – czym się różnią? Najważniejsze różnice dla przedsiębiorców

Każdy początkujący przedsiębiorca staje przed tym samym dylematem i pytaniem: jaka jest różnica między przychodem a dochodem i od której wartości płacić podatek? Wbrew pozorom bardzo łatwo to rozróżnić, a przychód i dochód nie są pojęciami tożsamymi. Poznaj najważniejsze definicje oraz sposób na obliczenie dochodu w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym jest przychód dla przedsiębiorcy?

🟢 W dużym skrócie: przychód to cała wartość, którą uzyskujesz ze sprzedaży towarów lub usług netto (czyli bez należnego podatku VAT). 🟢

Dokładniejszą definicję znajdziesz w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Art. 14. 1. mówi:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jak widzisz – są to kwoty należne. Przykładowo: jeśli wystawisz fakturę swojemu kontrahentowi, kwota do zapłaty netto od razu zostanie uznana za przychód. Nie ma znaczenia, czy kontrahent przelał już pieniądze na Twoje konto.

O czym jeszcze warto pamiętać? Wysokość przychodu niewiele mówi o realnej sytuacji finansowej firmy. W końcu najczęściej przedsiębiorstwo ponosi również spore koszty, chociażby marketingowe.

Może się więc zdarzyć, że mimo stosunkowo wysokiego przychodu zysk jest mały lub nawet zerowy (np. gdy Twoja firma inwestuje w rozwój).

Czym jest dochód dla przedsiębiorcy?

Jaka jest różnica między dochodem a przychodem? Dochód z działalności gospodarczej to po prostu przychód pomniejszony o koszty (czyli od całej uzyskanej kwoty odejmujesz KUP). 

🟣 W skrócie: aby obliczyć dochód, wystarczy bardzo prosty wzór: dochód = przychód – koszty uzyskania przychodu. 🟣

Ta wysokość mówi wiele o faktycznej sytuacji Twojej firmy. Pokazuje, jaki jest rzeczywisty zysk przedsiębiorstwa. Jeżeli KUP są wyższe od przychodu, nie ma dochodu, zysku (wówczas mówi się o stracie).

Czym są koszty uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu (KUP) to po prostu takie wydatki, które ponosisz po to, by uzyskać przychód z działalności gospodarczej – czyli zarobić na swojej firmie.

Żeby móc je odliczyć (czyli odjąć konkretną kwotę od przychodu), muszą jednak spełniać kilka ważnych warunków. KUP:

  • trzeba odpowiednio udokumentować, najczęściej fakturą,
  • muszą mieć związek z Twoją działalnością,
  • nie mogą stanowić wydatków osobistych,
  • nie mogą być wyłączone z odliczenia (katalog takich wydatków znajdziesz w Art. 23. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Przychód a dochód: od czego płacić podatek?

Każdy przedsiębiorca podlega obowiązkom podatkowym. Osoby prowadzące JDG płacą PIT. W większości przypadków podatek dochodowy jest płacony od kwoty dochodu. Z tego powodu mówi się o:

  • dochodzie brutto – przed odjęciem podatku,
  • dochodzie netto – po odjęciu podatku.

Jeśli rozliczasz się skalą podatkową (zasady ogólne), podatkiem liniowym (liniówką) lub kartą podatkową – to wysokość dochodu ma wpływ na to, jak wysoki podatek PIT zapłacisz. 

Jeżeli jednak Twoja firma rozlicza się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, podatek dochodowy płacisz od wysokości przychodu. W tej sytuacji nie odliczasz żadnych KUP. 

Już wiesz, czym są dochód i przychód oraz jaka jest między nimi różnica. Warto zapamiętać te pojęcia!

🟢 Specjaliści w biurze rachunkowym VKS pomogą Ci podjąć decyzję, jaka forma opodatkowania jest najbardziej opłacalna. Dzięki temu dobierzesz najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy. 🟢

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19910800350

https://www.podatki.gov.pl/pit/abc-pit/przychody-dochody/

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button