Artykuł: Praca na etacie i działalność gospodarcza jednocześnie – czy to możliwe?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Praca na etacie i działalność gospodarcza jednocześnie – czy to możliwe?

Pracujesz na umowę o pracę, ale masz pomysł na własną działalność, np. sklep internetowy? Nie chcesz jeszcze rezygnować z etatu, żeby bezpiecznie rozwinąć biznes? A może już prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, ale trafiła Ci się świetna oferta pracy na etacie?

Dobra wiadomość: możesz połączyć te dwie formy. Jak w praktyce wygląda to rozwiązanie, jakie koszty trzeba ponieść, jak rozliczać przychody z różnych źródeł i jaki ZUS płacić? Sprawdź, jak łączyć umowę o pracę i działalność gospodarczą.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy każdy może połączyć etat i działalność gospodarczą? Prowadzenie własnej firmy na etacie

🟢 Zgodnie z prawem w większości przypadków nie ma żadnych przeciwwskazań do łączenia umowy o pracę i działalności gospodarczej. 🟢

Zanim zdecydujesz się jednak na taki krok, dokładnie przemyśl kilka kwestii. Weź pod uwagę przede wszystkim:

 • ewentualny zakaz konkurencji zapisany w umowie – szczególnie jeśli działalność gospodarcza i praca na etacie dotyczą tej samej branży;
 • czas pracy – pamiętaj, że w trakcie pracy na etacie (np. w godzinach 8-16) nie możesz wykonywać obowiązków związanych z prowadzeniem JDG;
 • ewentualną konieczność informowania pracodawcy o założeniu własnej firmy – taki zapis możesz czasami znaleźć w umowie, konkretne ograniczenia mogą dotyczyć także urzędników państwowych.

🔥 Czy wiesz, że… Zanim połączysz prowadzenie działalności gospodarczej z zatrudnieniem na umowę o pracę, warto porozmawiać ze specjalistą. Eksperci księgowi w VKS podpowiedzą, w jaki sposób prawidłowo i efektywnie zrobić to w Twoim przypadku.

Pomogą Ci w załatwieniu wszystkich formalności oraz wyborze formy opodatkowania, a także zajmą się kontaktem z urzędami.

Praca na etacie i działalność gospodarcza: ZUS

Łączenie pracy na etacie i działalności gospodarczej ma dla wielu przedsiębiorców jedną zasadniczą zaletę: brak konieczności opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne. Jak to wygląda w praktyce? Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje zarobki.

🟣 Jeżeli na etacie zarabiasz minimum najniższą krajową, składki na ubezpieczenie społeczne są pobierane z wynagrodzenia etatowego. Pamiętaj jednak, że wciąż masz obowiązek opłacenia składki zdrowotnej. 🟣

A co z tzw. małym ZUS-em dla nowych przedsiębiorców, który obowiązuje 24 miesiące? Skoro nie płacisz składek społecznych, mały ZUS Cię nie obowiązuje. Podczas łączenia stosunku pracy i JDG czas ten jednak płynie.

Jeżeli w pewnym momencie zrezygnujesz z etatu, możesz skorzystać z niższych składek ZUS. Dotyczy to jednak tylko pozostałego okresu (czyli 24 miesiące nie liczą się od nowa).

Jest jeszcze jeden ważny warunek: nie możesz świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy (podobnych do tych, które były przedmiotem umowy o pracę).

Umowa o pracę i działalność gospodarcza: podatki

Podatek dochodowy trzeba opłacać zarówno od etatu, jak i z tytułu działalności. Wynagrodzenie ze stosunku pracy zawsze jest rozliczane według skali podatkowej (czyli na zasadach ogólnych).

A co z pracą w ramach własnej firmy? Do wyboru masz zasadniczo 3 opcje:

 • skala podatkowa – najprostsze rozwiązanie, rozliczasz się na jednej deklaracji PIT, możesz korzystać z ulg oraz rozliczania wspólnie z małżonkiem (zasady ogólne mogą być jednak niekorzystne, gdy zarabiasz dużo i wchodzisz w 2. próg podatkowy);
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – dla wielu przedsiębiorców korzystna forma ze względu na niskie podatki, jednak wymaga składania dwóch deklaracji (nie możesz ponadto odliczać kosztów);
 • podatek liniowy – stawka 19% bez względu na wysokość dochodu, korzystna opcja, jeśli zarabiasz dużo na swojej działalności, wymaga składania dwóch deklaracji (nie możesz jednak wybrać tej formy, gdy świadczysz usługi jako firma na rzecz obecnego pracodawcy).

Istnieje jeszcze czwarta opcja, czyli karta podatkowa. Dotyczy ona jednak tylko tych przedsiębiorców, którzy kontynuują opłacanie podatków w ten sposób (nowe JDG nie mogą jej wybrać).

🔥 Czy wiesz, że… Sposób opodatkowania JDG możesz omówić z ekspertem VKS? Podpowie, jak najlepiej rozliczać swoją działalność, by praca na etacie i prowadzenie firmy były dla Ciebie maksymalnie korzystne finansowo.

Praca na etacie i działalność gospodarcza: koszty pozostałe

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że koszty prowadzenia własnej firmy nie kończą się tylko na składkach i podatkach. W zależności od tego, jaki rodzaj biznesu chcesz prowadzić, dodatkowe wydatki mogą obejmować na przykład:

 • stronę internetową i marketing,
 • księgowość;
 • samochód firmowy;
 • zatowarowanie;
 • opłaty za media, wynajem lokalu itp.

Chcesz wiedzieć więcej o zakładaniu firmy? Sprawdź artykuł: Jak założyć JDG krok po kroku?

Własna działalność a umowa o pracę: zwolnienie lekarskie

Łączysz pracę na etacie z prowadzeniem biznesu? Podczas chorowania możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego (popularnie L4).

Otrzymasz w tym czasie zasiłek, ale nie z JDG (tylko z etatu). Pamiętaj jednak, że nie możesz w tym okresie wykonywać żadnych obowiązków związanych ze swoją firmą.

Mówi o tym art. 17. 1. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Prowadzenie działalności gospodarczej na etacie to ciekawe rozwiązanie. Z jednej strony zapewnia Ci większe bezpieczeństwo finansowe (masz gwarancję uzyskania wynagrodzenia z umowy o pracę) i obniża koszty składek ZUS, z drugiej ogranicza czas możliwy do przeznaczenia na rozwijanie biznesu.

🟢 Wciąż zastanawiasz się, czy to opcja dla Ciebie? W VKS specjalista księgowy pomoże Ci w rozwianiu wątpliwości oraz załatwieniu formalności! 🟢

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00235

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001785

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00172
www.niepoddawajsie.pl/dzialalnosc-gospodarcza-na-etacie/

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19990600636

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button