Artykuł: Podatkowa interpretacja indywidualna KIS – definicja, koszt, wyszukiwarka
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Podatkowa interpretacja indywidualna KIS – definicja, koszt, wyszukiwarka

Polskie przepisy prawa podatkowego potrafią przyprawić o zawrót głowy. Właśnie z tego powodu powstała możliwość złożenia wniosku do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem o stosowanie prawa w konkretnym przypadku. To tzw. interpretacja indywidualna, którą możesz złożyć w dowolnym momencie. Sprawdź, jak to zrobić!

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest indywidualna interpretacja podatkowa?

🟢 Interpretacja indywidualna to stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie konkretnego problemu podatkowego – obecnego lub przyszłego. Ułatwia stosowanie prawa podatkowego w praktyce, szczególnie w przypadku skomplikowanych sytuacji. Dodatkowo ma moc ochronną. 🟢

W piśmie dyrektor ocenia decyzję zgłaszającego (pozytywnie lub negatywnie) oraz podaje argumenty i konkretne akty prawne. Dowiesz się więc, czy poprawnie rozumiesz i stosujesz (lub chcesz zastosować) konkretne rozwiązania. Instytucja interpretacji jest szczegółowo opisane w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Kto może wnieść o interpretację podatkową?

Korzystanie z ulgi podatkowej (np. IP BOX), stawka podatku VAT, rozliczanie podatku dochodowego… To tylko niektóre możliwe problemy, z jakimi zgłaszają się podatnicy do KIS. Wnioskodawcą może być:

  • osoba fizyczna (również prowadząca JDG),
  • osoba prawna (np. spółka z o.o., bank),
  • inny podmiot (np. stowarzyszenie).

Wnioski o interpretację indywidualną najczęściej składają firmy, które szukają potwierdzenia dla stosowanych w biznesie rozwiązań.

▶ Przeczytaj ciekawy artykuł: Osoba fizyczna a osoba prawna – definicje i najważniejsze różnice

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej?

Aby złożyć wniosek do KIS, wystarczy kilka kroków. Najważniejsze jest szczegółowe opisanie problemu. W Ordynacji podatkowej przeczytasz:

Art.  14b. §  3: Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

To oznacza, że we wniosku przedstawiasz swoją interpretację prawa i to, jak chcesz je stosować (lub jak je obecnie stosujesz). Ważne jest też oświadczenie, że wobec opisanej przez Ciebie sytuacji:

  • nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub celno-skarbowa,
  • nie rozstrzygnięto decyzji lub postanowienia organu podatkowego.

Na stronie podatki.gov znajdziesz listę formularzy do wykorzystania. Wybierz ten wzór wniosku, który pasuje do Twojej sytuacji, np. ORD-IN dla formularzy składanych samodzielnie (nie grupowo). Odpowiednio go uzupełnij, dołącz ewentualne załączniki i złóż:

  • online (elektronicznie, przez ePUAP),
  • osobiście,
  • listownie.

Główna siedziba KIS znajduje się pod adresem: ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (tam możesz zgłosić się osobiście lub wysłać wniosek pocztą).

🔥 Czy wiesz, że… wniosek może złożyć również pełnomocnik, np. księgowa z biura rachunkowego VKS? To sposób na oszczędność czasu i minimalizację kontaktu z urzędami.

Interpretacja indywidualna – koszt

Wydanie interpretacji przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kosztuje 40 zł za pojedynczy problem opisywany przez jedną osobę. Każdy dodatkowy problem lub dodatkowa osoba wnosząca to kolejne 40 zł. 

Ile trwa wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej?

Indywidualną interpretację podatkową otrzymasz w ciągu 3 miesięcy. KIS może wezwać Cię też do uzupełnienia wniosku (masz na to 7 dni, które nie wliczają się do czasu oczekiwania). Interpretację dla swojej sprawy trzymasz na wskazany adres lub na koncie ePUAP.

A co w sytuacji, gdy nie otrzymasz odpowiedzi? Wtedy ma miejsce interpretacja milcząca, a Twoje stanowisko jest automatycznie uznane za poprawne. 

W ciągu 30 dni możesz też złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA) w mieście swojej siedziby. 

Interpretacja indywidualna – wyszukiwarka

Wydane interpretacje znajdziesz w internecie, w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA. To bardzo rozbudowana wyszukiwarka, w której podajesz m.in. słowa kluczowe. Dzięki temu możesz przejrzeć opinie w podobnych sprawach do Twojej. 

Czy interpretacja indywidualna jest wiążąca?

Informacja uzyskana od KIS nie ma mocy prawnej i nie masz obowiązku, aby się do niej zastosować. Ma jednak funkcję ochronną (dopóki nie zmienią się stan faktyczny lub prawo).

W praktyce to oznacza, że jeśli będziesz stosować się do opinii, nie poniesiesz negatywnych konsekwencji – nawet jeżeli organ kontrolny przyjmie inne stanowisko niż dyrektor KIS. Mówi o tym Ustawa Ordynacja podatkowa:

Art 14k §  1: Zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą, stwierdzeniem jej wygaśnięcia lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

🟣 Interpretacja indywidualna do przydatne rozwiązanie o funkcji ochronnej. Jeśli tylko masz jakieś wątpliwości podatkowe, złóż wniosek. Wesprze Cię w tym księgowa z VKS, która może być Twoim pełnomocnikiem. 🟣

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/25

https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-podatkowa-interpretacje-indywidualna

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19971370926

https://www.kis.gov.pl/start

https://www.ey.com/pl_pl/tax/indywidualna-interpretacja-podatkowa-czym-jest

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button