Artykuł: Podatek dochodowy a działalność gospodarcza – jak rozliczać PIT? Formy rozliczenia z urzędem skarbowym
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Podatek dochodowy a działalność gospodarcza – jak rozliczać PIT? Formy rozliczenia z urzędem skarbowym

Chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą? A może już prowadzisz swoją firmę? Jeden z Twoich podstawowych obowiązków to płacenie podatku dochodowego od osób fizycznych – PIT. Do wyboru masz kilka sposobów rozliczania tej daniny z fiskusem. Pamiętaj ponadto o płaceniu składek ZUS i podatku VAT (chyba że nie jesteś czynnym podatnikiem VAT).

Podatek dochodowy a działalność gospodarcza – jak płacić? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie formy opodatkowania są dostępne dla JDG oraz w jaki sposób płacić zaliczki na podatek dochodowy.

Tego dowiesz się z artykułu:

Jednoosobowa działalność gospodarcza – podatek dochodowy. Jakie są formy opodatkowania JDG?

Jako przedsiębiorca masz obowiązek płacenia podatku dochodowego (od dochodu lub przychodu z działalności gospodarczej). Obecnie dostępne formy opodatkowania JDG to:

  • zasady ogólne (skala podatkowa) – 12% (do 120 tys. PLN), 32% (powyżej 120 tys. PLN),
  • podatek liniowy (tzw. liniówka) – 19%,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – od 2 do 17% (w zależności od kategorii działalności).

Wcześniej do wyboru było również opodatkowanie kartą podatkową, jednak obecnie ta forma jest niedostępna dla nowych firm.

🟣 Wysokość podatku zależy przede wszystkim od tego, jakie dochody/przychody udało Ci się osiągnąć. W zależności od wybranej formy możesz też stosować dodatkowe odliczenia oraz rozliczać koszty uzyskania przychodu (KUP). 🟣

Jak płacić podatek dochodowy z działalności gospodarczej? Rozliczenia miesięczne i kwartalne

Standardowo zaliczki podatkowe wpłaca się miesięcznie – do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy wyliczony podatek.

W określonych przypadkach istnieje też opcja kwartalna. Dla kogo jest dostępny taki sposób płacenia zaliczek? Rozliczenia kwartalne są możliwe, jeśli:

  • w bieżącym roku podatkowym dopiero rozpoczynasz prowadzenie firmy,
  • kontynuujesz prowadzenie firmy w kolejnych latach i jesteś tzw. małym podatnikiem.

To nie koniec obowiązków podatkowych dla osób prowadzących działalność. Konieczne jest również złożenie rocznego zeznania podatkowego (zrobisz to od 15 lutego do 30 kwietnia). Odpowiedni formularz składasz przez internet, pocztą lub osobiście (np. PIT-28 dla ryczałtu).

Na jakie konto wpłacać podatek dochodowy firmy jednoosobowej?

Podatek PIT wpłacasz przelewem na mikrorachunek podatkowy (inaczej indywidualny rachunek podatkowy, czyli IRP). To numer konta bankowego przypisany tylko i wyłącznie do Twojego numeru NIP.

Dzięki temu zawsze wiesz, gdzie płacić zaliczkę, a urzędom łatwiej dopasować wpłatę i później ją rozliczyć. IRP się nie zmienia, nawet jeżeli zmienisz profil działalności, adres czy nazwę.

Na jaki dokładnie rachunek płacić podatek? Przeczytaj artykuł: Co to jest mikrorachunek podatkowy i skąd wziąć jego numer?

Chcesz skupić się na prowadzeniu działalności gospodarczej, zamiast zaprzątać sobie głowę formalnościami?

🟢 Specjaliści w VKS pomogą Ci wybrać odpowiednią formę opodatkowania, a później w czytelny sposób będą przekazywać informacje na temat stawki podatku w danym miesiącu (ewentualnie kwartale). 🟢

Wybierz tę formę opodatkowania, która będzie najkorzystniejsza i zawsze poprawnie rozliczaj się z fiskusem.

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00172#3

https://powroty.gov.pl/opodatkowanie-przedsiebiorcow-5300

https://www.podatki.gov.pl/pit/osoba-prowadzaca-dzialalnosc-gospodarcza/rozliczenie-dochodow-opodatkowanych-ryczaltem/

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/893

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button