Artykuł: Osoba fizyczna a osoba prawna – definicje i najważniejsze różnice
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Osoba fizyczna a osoba prawna – definicje i najważniejsze różnice

W polskim prawie funkcjonują osoby fizyczne i osoby prawne. Oba podmioty mają zdolność prawną. To oznacza również, że mają konkretne prawa i obowiązki. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Osoba fizyczna a osoba prawna – sprawdź, jakie są ich definicje i czym się różnią!

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest osoba fizyczna?

Definicja osoby fizycznej jest stosunkowo prosta. 🟢 To każdy człowiek, który przyszedł na świat. Ma zdolność prawną od momentu urodzenia aż do śmierci (lub uznania oficjalnie za zmarłego). Każda osoba fizyczna ma imię i nazwisko, jest namacalna oraz rzeczywista. 🟢

Takie czynniki jak wiek, stan zdrowia (psychiczny i fizyczny), płeć, imię i nazwisko, zawód, wykształcenie itp. nie mają znaczenia. Osoba fizyczna nie może ponadto zrzec się swojej zdolności prawnej. Nie może również zostać jej pozbawiona. 

Zdolność do czynności prawnych w przypadku osoby fizycznej

Osoby fizyczne mogą mieć ponadto zdolność do czynności prawnych. To możliwość samodzielnego decydowania o sobie i składania oświadczeń woli we własnym imieniu. Kto ją ma, a kto nie? W zależności od przypadku osoba fizyczna może mieć:

  • brak zdolności do czynności prawnych – dzieci do 13. roku życia oraz osoby całkowicie ubezwłasnowolnione,
  • ograniczoną zdolność do czynności prawnych – dzieci w wieku 13-18 lat (chyba że małoletni wziął ślub i uzyskał pełnoletniość przed 18. urodzinami) oraz osoby częściowo ubezwłasnowolnione,
  • pełną zdolność do czynności prawnych – osoby pełnoletnie (pomijając te, które są częściowo / całkowicie ubezwłasnowolnione). 

Co to jest osoba prawna?

🟢 Osoba prawna, w przeciwieństwie osoby fizycznej, nie jest istniejącą namacalnie jednostką (nie możesz jej zobaczyć czy dotknąć). To podmiot abstrakcyjny, który nie występuje pod swoim imieniem i nazwiskiem. 🟢

Tworzy go grupa osób dysponujących konkretnymi środkami – po to, aby osiągnąć określony cel (np. prowadzić biznes czy fundację).

Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny można przeczytać, że:

Art. 33. Osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną.

Co to oznacza w praktyce? Osoby prawne to takie podmioty, które uzyskują osobowość prawną dopiero w momencie utworzenia. Gdy ulegną rozwiązaniu lub likwidacji, tracą ją. Najpopularniejsze osoby prawne to:

  • państwowe firmy,
  • banki,
  • fundacje i stowarzyszenia, 
  • spółdzielnie,
  • niektóre spółki (np. akcyjne),
  • kościoły,
  • partie polityczne. 

A co ze zdolnością do czynności prawnych? Osoba prawna nabywa ją w pełni w momencie powstania (np. wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego). 

Osoba fizyczna a osoba prawna różnice 

Zarówno osoba fizyczna, jak i prawna są podmiotem praw i obowiązków. Jakie są między nimi najważniejsze różnice? W skrócie przedstawia je poniższa tabelka. 

 Osoba fizycznaOsoba prawna
Moment uzyskania zdolności prawnejnarodzinypowstanie (np. poprzez akt założycielski lub umowę)
Moment utraty zdolności prawnejśmierć / uznanie za zmarłązamknięcie (np. finalizacja likwidacji, wykreślenie z rejestru)
Moment uzyskania zdolności do czynności prawnychstopniowo (13 lat i pełnoletniość)wpis do właściwego rejestru
Działalność gospodarczajednoosobowa, pod własnym imieniem i nazwiskiem, odpowiada majątkiemjako spółka, pod wybraną nazwą, ograniczona odpowiedzialność wspólników

Chcesz wiedzieć więcej o JDG? Przeczytaj artykuł: Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą krok po kroku? To proste!

Już wiesz, kim jest osoba fizyczna, a kim osoba prawna. To dwa różne pojęcia, które warto znać – szczególnie jeśli prowadzisz działalność lub dopiero przymierzasz się do jej założenia. Przedsiębiorcy współpracują zwykle zarówno z osobami prawnymi, jak i fizycznymi. Księgowe w biurze rachunkowym VKS również rozliczają wszystkie rodzaje działalności gospodarczych i form prawnych. 

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf

https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5612141,Osoba-fizyczna-a-osoba-prawna-Roznice.html

https://pep.pl/poradnik/osoba-fizyczna-a-osoba-prawna-czym-sie-roznia/

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button