Artykuł: Na czym polega samofakturowanie i kiedy się je stosuje? Gdy nabywca wystawia fakturę
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Na czym polega samofakturowanie i kiedy się je stosuje? Gdy nabywca wystawia fakturę

Długofalowa współpraca B2B, np. regularne dostarczanie towarów lub wykonywanie usług, może być znacznie uproszczona. To możliwe, jeśli strony umówią się na wystawienie faktury przez nabywcę (a nie standardowo, czyli przez sprzedawcę). Sprawdź, na czym polega samofakturowanie i kto może z niego skorzystać!

Tego dowiesz się z artykułu:

Samofakturowanie – co to jest i na czym polega?

🟢 W skrócie: samofakturowanie to sytuacja, kiedy nabywca wystawia fakturę w imieniu sprzedawcy – sam dla siebie. 🟢

To kupujący ma obowiązek poprawnego przygotowania dokumentu sprzedaży w standardowym terminie (do 15. dnia kolejnego miesiąca). Dostawca go później zatwierdza.

Dla wielu przedsiębiorców to ułatwienie, które usprawnia rozliczenia regularnych transakcji (np. w branży IT). Często przyspiesza księgowość (przykładowo faktura może być zgodna z wewnętrznym wzorem i wystawiania w konkretnym systemie).

Aby samofakturowanie było w ogóle możliwe, strony muszą jednak zawrzeć ze sobą umowę, w której opisują dokładne warunki. Mówi o tym Ustawa o podatku od towarów i usług (potocznie Ustawa o VAT):

Art. 106d. 1. Podmiot, o którym mowa w art. 106b ust. 1 pkt 1, nabywający towary lub usługi od podatnika może wystawiać w imieniu i na rzecz tego podatnika faktury […] jeżeli ten podmiot i ten podatnik wcześniej zawarli umowę w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz tego podatnika, w której została określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez podatnika dokonującego tych czynności.

Nabywca wystawia również duplikaty i korekty faktury, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Kto może skorzystać z samofakturowania?

Z samofakturowania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT i przygotują odpowiednią umowę ze swoim kontrahentem. Co powinna zawierać taka umowa? Tak naprawdę nie ma określonych wymagań. 

Najważniejsze, aby strony ustaliły jedną, kluczową kwestię: sposób zatwierdzania faktury przez sprzedającego. Może to być np. potwierdzenie mailowe lub brak sprzeciwu w konkretnym terminie (tzw. milcząca akceptacja). 

Samofakturowanie – przykład

Jak wygląda proces samofakturowania w praktyce? Pan Michał świadczy usługi B2B na rzecz firmy informatycznej. Podpisał umowę o samofakturowanie, w której zgodził się na zaproponowane warunki – zawsze zatwierdza poprawność dokumentu mailowo.

Obowiązek wystawienia faktury ma więc kupujący (nabywca). Co miesiąc księgowa firmy informatycznej wystawia więc w imieniu pana Michała fakturę sprzedaży. Sprzedawca akceptuje dokument mailem, a później otrzymuje pieniądze w ustalonym terminie. 

Co zawiera faktura wystawiona w procesie samofakturowania?

Faktura wystawiana w procesie samofakturowania wygląda właściwie tak samo, jak standardowa faktura sprzedaży. Różni się tylko dopiskiem „samofakturowanie”. Dokument zawiera przede wszystkim:

  • dane sprzedawcy i nabywcy towaru lub usługi,
  • datę wystawienia,
  • numer faktury,
  • cenę netto, brutto, wartość podatku VAT,
  • nazwę towaru lub usługi.

🟣 Już wiesz, na czym polega ten sposób wystawiania faktur – nie przez sprzedawcę, a przez kupującego. W programie do fakturowania VKS wystawisz wszystkie rodzaje faktur, również te z dopiskiem „samofakturowanie”. To szybki i wygodny sposób! 🟣

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00241#5

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20040540535

https://www.erpxt.pl/samofakturowanie/

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/faktura/5233823,samofakturowanie-co-warto-wiedziec.html

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button