Artykuł: Czym jest kwota wolna od podatku i ile wynosi w 2023 roku?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Czym jest kwota wolna od podatku i ile wynosi w 2023 roku?

Rozliczasz się z fiskusem na zasadach ogólnych (skala podatkowa)? Nie od wszystkich dochodów musisz zapłacić podatek dochodowy. Istnieje kwota wolna od podatku, która w 2023 r. wynosi 30 000 zł. Taka stawka obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. i wprowadził ją Polski Ład. Sprawdź, na czym dokładnie polega to rozwiązanie!

Tego dowiesz się z artykułu:

Kwota wolna od podatku – co to jest?

🟢 Najprościej mówiąc: kwota wolna od podatku to po prostu określony dochód, od którego nie zapłacisz podatku PIT. 🟢 Wysokość tej kwoty jest zmienna i określona przepisami prawnymi. Dodatkowo dotyczy całego roku.

Ile wynosi kwota wolna od podatku 2023 i od jakiej kwoty płaci się podatek?

Już wiesz, czym jest kwota wolna od podatku. Ile wynosi? Wysokość kwoty wolnej od podatku w 2023 r. to 30 000 zł rocznie. Jeśli zarobisz tyle lub mniej, w ogóle nie zapłacisz podatku dochodowego. 

Jeśli zarobisz więcej, zapłacisz podatek od kwoty powyżej 30 000 zł – zależnie od progu, w którym się znajdziesz:

  • pierwszy próg podatkowy (od 30 001 zł do 120 000 zł) – 12%,
  • drugi próg podatkowy (powyżej 120 000 zł) – 10 800 zł plus 32% z nadwyżki.

Kto korzysta z kwoty wolnej od podatku?

Wyższa kwota wolna od podatku oznacza oszczędności na daninach należnych fiskusowi – ale nie dla wszystkich. 30 000 zł bez podatku dotyczy tylko osób, które rozliczają się na zasadach ogólnych (czyli z wykorzystaniem skali podatkowej). 

A co w sytuacji, gdy prowadzisz firmę i rozliczasz się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatkiem liniowym lub kartą podatkową? Niestety w takiej sytuacji podatek płacisz już od pierwszej zarobionej złotówki.

Poczytaj więcej o rozliczaniu JDG: Podatek dochodowy a działalność gospodarcza – jak rozliczać PIT? Formy rozliczenia z urzędem skarbowym

🔥 Czy wiesz, że… Księgowe z biura rachunkowego VKS reprezentują Cię przed urzędem skarbowym? Podczas współpracy co miesiąc dostaniesz kwotę podatku dochodowego do zapłaty, a w odpowiednim terminie Twoja działalność zostanie rozliczona przy pomocy deklaracji PIT.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/polski-lad/kwota-wolna-od-podatku—obnizka-podatkow-dla-20-mln-polakow

https://www.gov.pl/web/finanse/niskiepodatki-wysoka-kwota-wolna-a-ulgi-w-pit

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/004173#3

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button