Artykuł: Koszty uzyskania przychodu – co to jest? KUP w działalności gospodarczej
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Koszty uzyskania przychodu – co to jest? KUP w działalności gospodarczej

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który rozlicza się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym, możesz stosować koszty uzyskania przychodu (przychodów). Dzięki temu płacisz podatek tylko od rzeczywistego dochodu. Czym dokładnie są KUP, a czego nie można zakwalifikować jako taki wydatek? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to są koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej?

🟢 Koszty uzyskania przychodów to niemal wszystkie wydatki, które ponosisz podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Ich celem jest przede wszystkim zarabianie i rozwijanie firmy. Dokładną definicję KUP znajdziesz w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Art. 22. 1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Koszty uzyskania przychodów odejmuje się od przychodu, wówczas powstaje dochód. To właśnie od dochodu płacą podatek dochodowy (PIT) ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają się skalą podatkową lub podatkiem liniowym.

▶ Przeczytaj artykuł, który może Cię zainteresować: Przychód a dochód – czym się różnią? Najważniejsze różnice dla przedsiębiorców

Co nie jest kosztem uzyskania przychodów?

Kosztami uzyskania przychodów nie mogą być wydatki osobiste i reprezentacyjne, a także inne opisane w artykule 23 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • odsetki za nieterminową spłatę podatków i ZUS-u,
  • raty kredytów i pożyczek,
  • nabycie gruntów.

Kosztami reprezentacyjnymi są takie wydatki, które mają za zadanie podnieść Twój prestiż, np. drogi obraz w poczekalni. 

Koszty uzyskania przychodu – przykłady dla JDG

Kosztem uzyskania przychodu może być większość wydatków poniesionych po to, aby rozwijać firmę. Najpopularniejsze z nich to:

  • zakup programów niezbędnych do pracy (np. Microsoft Office),
  • wydatki związane z urządzeniem biura (np. biurko, krzesło),
  • utrzymanie biura (np. czynsz, internet),
  • zakup sprzętów i maszyn (np. komputer, telefon),
  • świadczenia związane z zatrudnieniem pracownika,
  • usługi księgowe.

Dokumentacja kosztów uzyskania przychodów

Aby odliczyć koszty uzyskania przychodów, trzeba je udokumentować i zawrzeć w Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR). Najlepszym sposobem jest uzyskanie faktury lub rachunku. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wymienia też inne rozwiązania.

🟣 Zastanawiasz się, co można wliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Księgowe z VKS pomagają to określić. Rozliczają też wszystkie wydatki w poprawny i bezbłędny sposób. 🟣

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19910800350

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190002544

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00234

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button