Artykuł: Co to jest kilometrówka (ewidencja przebiegu pojazdu) i ile wynosi? Nowe stawki za 1 kilometr od 2023 r.
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Co to jest kilometrówka (ewidencja przebiegu pojazdu) i ile wynosi? Nowe stawki za 1 kilometr od 2023 r.

W styczniu 2023 roku, pierwszy raz od 16 lat, wzrosła stawka kilometrówki. To oznacza, że pracodawca zapłaci więcej, jeśli pracownik w celach służbowych skorzysta z własnego pojazdu (np. samochodu). Czym dokładnie jest kilometrówka i ile wynoszą nowe stawki za 1 km? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest kilometrówka (ewidencja przebiegu pojazdu)?

Jeżeli pracownik w celach służbowych wykorzysta swój pojazd – samochód, motocykl lub motorower – pracodawca zwraca mu tzw. kilometrówkę. Najczęściej zdarza się tak, gdy pracownik jedzie w delegację lub wykonuje inne obowiązki pracownicze na polecenie pracodawcy.

🟢 Co to jest kilometrówka? W praktyce to po prostu zwrot środków, który zależy od obowiązującej stawki, liczby przebytych kilometrów oraz rodzaju pojazdu. 🟢

Kilometrówka dotyczy tylko tych pojazdów, które nie są własnością pracodawcy, a jedynie pojazdów prywatnych pracowników.

Niezbędne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu oraz wystąpienie przez pracownika z oświadczeniem (rozliczeniem). Takie oświadczenie zawiera m.in. dane pojazdu (numer rejestracyjny, pojemność silnika itp.), datę, dokładną liczbę przejechanych kilometrów i cel podróży.

Ile wynosi kilometrówka? Stawki za 1 kilometr od 17 stycznia 2023 r.

Nowe, wyższe stawki kilometrówki zostały podane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 22 grudnia 2022 r. Zgodnie z aktualnym prawem stawka za 1 km przebiegu jest zależna od tego, jaki dokładnie pojazdem porusza się pracownik. Zwrot kosztów jest możliwy, jeśli wykorzystuje jedną z wymienionych opcji (nie dotyczy np. roweru czy hulajnogi elektrycznej). 

Kilometrówka w 2023 r. wynosi (to maksymalna stawka za 1 kilometr przebiegu):

  • auto osobowe o poj. skokowej silnika do 900 cm3 – 0,89 zł,
  • auto osobowe o poj. skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 1,15 zł,
  • motocykl – 0,69 zł,
  • motorower – 0,42 zł.

🔥 Chcesz wiedzieć więcej na temat kilometrówki? Zastanawiasz się, czy to koszt podatkowy? Chcesz poprawnie rozliczyć ewidencję przebiegu pojazdu? Księgowa w VKS pomoże Ci od A do Z!

Jak wyliczyć kilometrówkę w 2023? Wzór

Dla wyliczenia kilometrówki w danym miesiącu wykorzystuje się bardzo prosty wzór: stawka za 1 km dla konkretnego pojazdu x liczba przejechanych kilometrów.

Przykładowo: pracownik wyjeżdża w podróż służbową własnym samochodem osobowym o pojemności silnika do 900 cm3 (w takim przypadku stawka za kilometr przebiegu pojazdu to 0,89 zł). W sumie pokonuje 100 km. Pracodawca powinien zwrócić mu 89 zł (0,89 zł x 100 km).

Już wiesz, jakie są nowe stawki kilometrówki, które obowiązują od 2023 r. Pracodawca wypłaca je na podstawie oświadczenia pracownika w ramach miesięcznego ryczałtu – istotne są tylko rodzaj pojazdu i liczba przejechanych kilometrów. 

🟣 Specjaliści z biura rachunkowego VKS pomogą Ci wszystko dokładnie obliczyć! 🟣

Źródła:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220002803
https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/5
https://www.biznes.gov.pl/en/publikacje/2287-auto-prywatne-pracownika-cel-sluzbowy

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button