Artykuł: Kiedy kasa fiskalna to obowiązek? Sprawdź, czy musisz ją mieć
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Kiedy kasa fiskalna to obowiązek? Sprawdź, czy musisz ją mieć

Prowadzisz biznes i zastanawiasz się, czy kasa fiskalna jest Ci potrzebna? Chcesz dowiedzieć się, jakie są rodzaje kas, minimalne obroty, kto jest zwolniony z tego obowiązku oraz jak zarejestrować kasę? Przeczytaj poniższy tekst i poznaj najważniejsze szczegóły, o których powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca. 

Tego dowiesz się z artykułu:

Kasa fiskalna – obowiązek dla każdego? 

Sprzedaż, paragon i podatek – to trzy słowa klucze, które znają ci, którzy prowadzą biznes.

🟢 Kasa fiskalna służy do ewidencjonowania sprzedaży, czyli dokumentowania każdego przychodu, a następnie obliczania kwoty podatku dochodowego w konkretnym okresie rozliczeniowym. 🟢

To urządzenie niezbędne dla przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż: 

  • osobom fizycznym bez działalności gospodarczej, 
  • rolnikom ryczałtowym zwolnionym z podatku VAT. 

Kasa fiskalna – od jakiej kwoty? 

Nie zawsze i nie każdą sprzedaż musi rejestrować kasa fiskalna. Kiedy jesteś zwolniony z tego obowiązku? W dwóch przypadkach, jeżeli: 

Dla niektórych obowiązek bez względu na obroty

Co ważne, są towary i usługi, które podlegają obowiązkowi ewidencjonowania sprzedaży, czyli posiadania kasy fiskalnej, a próg 20 tys. obrotów ich nie dotyczy. Na tej liście znajdują m.in.:

  • produkty, tj.: gaz płynny, części do pojazdów silnikowych, w tym przyczepy, komputery i inne sprzęty elektroniczne, sprzęt fotograficzny (z pewnymi wyłączeniami), wyroby tytoniowe i alkoholowe, perfumy i wody toaletowe, 
  • usługi, tj.: przewóz pasażerski, w tym taksówki, naprawa pojazdów, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, doradztwo podatkowe, kultura i rozrywka, gastronomia, myjnie samochodowe. 

Kasa fiskalna online – czym się wyróżnia?

Do niedawna przedsiębiorcy mogli wybierać spośród 4 rodzajów kas fiskalnych, które różnił sposób zapisu danych. Były to urządzenia: 

  • z papierowym zapisem kopii, 
  • z elektronicznym zapisem kopii, 
  • w formie oprogramowania (wirtualne), 
  • online. 

Rok 2023 przyniósł znaczące zmiany dla producentów kas i samych przedsiębiorców. Obecnie na rynku dostępne są tylko dwa najbardziej nowoczesne rodzaje kas – wirtualne i online

Dlaczego Ministerstwo Finansów dąży do stopniowej wymiany urządzeń w takim kierunku? Przyczyną jest zwalczanie tzw. szarej strefy i zwiększenie skuteczności kontroli administracji skarbowej. Sposób działania kas online jest w tym bardzo przydatny.

Dane zgromadzone za pośrednictwem takich kas fiskalnych są automatycznie przesyłane do Centralnego Repozytorium Kas – bez udziału użytkownika.    

Kasa fiskalna – cena i do 700 zł ulgi 

Jeżeli przymierzasz się do kupna kasy fiskalnej, na pewno interesują Cię koszty z tym związane. Najtańsze urządzenia typu online to wydatek ponad tysiąc złotych.

Możesz również wziąć kasę fiskalną w leasing za średnio kilkadziesiąt złotych miesięcznie (zazwyczaj spotkasz się z opłatą startową). 

Szukasz oszczędności? Skorzystaj z ulgi na zakup kasy fiskalnej, która wynosi 90% ceny netto urządzenia, a maksymalnie 700 zł. Dotyczy tylko zakupu kasy online i przysługuje zarówno czynnym, jak i biernym podatnikom VAT.  

Jak zarejestrować kasę fiskalną? 

Zanim rozpoczniesz ewidencję sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej, musisz ją zarejestrować i otrzymać numer ewidencyjny.

Sprawę załatwisz osobiście w urzędzie skarbowym, listownie lub elektronicznie, wykorzystując profil zaufany. Otrzymany numer nanieś na kasę oraz wpisz do książki serwisowej. 

🟣 Zastanawiasz się, czy potrzebujesz kasy fiskalnej? Eksperci z biura rachunkowego VKS pomogą Ci zastosować odpowiednie rozwiązanie! 🟣

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00243

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1575

https://www.podatki.gov.pl/vat/kasy-rejestrujace/

https://www.gov.pl/web/kas/kasy-online

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button