Artykuł: Jaką formę opodatkowania wybrać w JDG? Zasady ogólne, ryczałt czy podatek liniowy?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Jaką formę opodatkowania wybrać w JDG? Zasady ogólne, ryczałt czy podatek liniowy?

Jednym z kluczowych problemów, przed którymi staniesz podczas zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, będzie wybór formy opodatkowania. Jakie opcje rozliczenia są dostępne w Polsce? Jakie są pomiędzy nimi różnice? Która forma będzie najodpowiedniejsza dla Twojej działalności?

Tego dowiesz się z artykułu:

Jaką formę opodatkowania wybrać? Dostępne opcje

Pierwszym krokiem do założenia własnej firmy jest wypełnienie druku CEIDG-1. To wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Już na tym etapie wskazujesz wybraną formę opodatkowania. 

Na jakie formy opodatkowania działalności gospodarczej możesz się zdecydować? Masz do wyboru:

  • skalę podatkową, czyli zasady ogólne,
  • podatek liniowy, zwany też liniówką,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jeszcze do niedawna czwartą opcją była karta podatkowa. W ramach Polskiego Ładu została ona jednak zlikwidowana. Nie rozpoczniesz już działalności, wskazując tę formę rozliczenia. Nie zmienisz też formy opodatkowania na kartę podatkową. 

Nie ma jednego najlepszego rozwiązania, które sprawdzi się w przypadku każdej firmy, a to nie ułatwia sprawy. Kieruj się nie tylko rachunkiem ekonomicznym, ale także rodzajem wykonywanej działalności.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Zapoznanie się z wadami i zaletami każdej z form oraz istotnymi różnicami pomiędzy nimi pozwoli Ci dokonać najlepszego wyboru. 

▶ Przeczytaj ciekawy artykuł: Podatek dochodowy a działalność gospodarcza – jak rozliczać PIT? Formy rozliczenia z urzędem skarbowym

Formy opodatkowania – zasady ogólne

Podstawową i z reguły najczęściej stosowaną formą rozliczenia jest rozliczenie na zasadach ogólnych (często zamiennie określane skalą podatkową). Wybierając tę opcję, nie ma znaczenia rodzaj prowadzonej działalności czy jej wielkość. 

Zasady ogólne są jedną z form opodatkowania nie tylko firmowych przychodów. W ten sposób rozliczysz przychody uzyskiwane w ramach np. stosunku pracy, umów cywilnoprawnych (umów o dzieło czy zleceń) lub świadczeń uzyskiwanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: zasiłków, rent czy emerytur. 

Wysokość podatku, jaki należy odprowadzić, oblicza się według dwóch stawek podatkowych (tzw. progów podatkowych).

Zostały one podzielone na podstawie wysokości dochodu i uległy zmianie w związku z wprowadzeniem Nowego Ładu w 2022 r. Nie rozliczysz zatem wysokości Twojego podatku na starych zasadach. Jakie progi obowiązują przedsiębiorców obecnie?

Pierwszy próg podatkowy osiągniesz, gdy Twoje dochody przekroczą 120 000 zł. Stawka podatku od 1 lipca 2022 r. wynosi 12 proc.

W drugi próg podatkowy wejdziesz, osiągając dochody powyżej 120 000 zł. Od nadwyżki ponad tę kwotę zapłacisz 32 proc. podatku dochodowego.

Skala podatkowa – wady

Decydując się na tę formę rozliczania, bierzesz na siebie odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych albo księgi przychodów i rozchodów. Z końcem roku sporządzasz także spis z natury.

Bez wątpienia jest to forma, z którą wiąże się sporo formalności. Wadą jest wspomniany stosunkowo niski drugi próg podatkowy. Znaczącym minusem jest także brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Ta stanowi 9 proc. od dochodu (z minimalną stawką zależną od roku).

Skala podatkowa – zalety

W przypadku skali podatkowej możesz rozliczyć się z małżonkiem lub dzieckiem. To duże ułatwienie, szczególnie gdy ta druga osoba ma małe dochody. Całościowe rozliczenie sprawi, że być może pomimo dużych dochodów przedsiębiorstwa nie przekroczysz drugiego progu podatkowego.

Co więcej, rozliczanie się według skali podatkowej umożliwia skorzystanie w wielu ulg, np. ulgi na dzieci, od darowizny, od wydatków na internet czy rehabilitacyjnej.

Zaletami rozliczenia na zasadach ogólnych są też:

  • prawo do rozliczenia wszystkich przychodów opodatkowanych skalą podatkową na jednym zeznaniu rocznym,
  • kwota wolna od podatku, która w 2023 wynosi 30 000 zł,
  • możliwość odliczenia od przychodu poniesionych kosztów podatkowych,
  • prawo do pomniejszenia osiągniętych przychodów o poniesione koszty uzyskania przychodów.

Formy opodatkowania – podatek liniowy

Obliczenie podatku liniowego jest stosunkowo proste. Bez względu na wypracowany dochód obowiązująca stawka wynosi zawsze 19 proc. W przypadku podatku liniowego nie istnieje kwota wolna od podatku. Składka zdrowotna wynosi 4,9 proc. od dochodu. Tak samo, jak w przypadku skali podatkowej musi to być pewne minimum.

Podatek liniowy – wady

Wady rozliczania podatku liniowego to brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem oraz skorzystania z wielu ulg i odliczeń, które przysługują przedsiębiorcom rozliczającym się na zasadach ogólnych. Jeśli, tak czy inaczej, nie możesz skorzystać z żadnej ulgi, jest to dla Ciebie całkiem niezłe rozwiązanie.

Podatek liniowy – zalety

Podatek liniowy to naprawdę dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy chcą od razu wiedzieć, jaką wysokość podatku zapłacą. Stawka jest stała niezależnie od wysokości osiąganych dochodów z działalności.

Formy opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest  formą opodatkowania przeznaczoną głównie dla małych przedsiębiorstw. Przy wyborze tej formy opodatkowania nie możesz pomniejszyć osiąganych przychodów o poniesione koszty podatkowe.

Jednak rekompensatą są stosunkowo niskie stawki ryczałtu, kolejno: 2 proc., 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 10 proc., 12 proc., 12,5 proc., 14 proc., 15 proc. oraz 17 proc. (w zależności od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej). Jeśli firma prowadzi działalność o różnorodnym charakterze, korzysta z kilku stawek podatkowych. 

Co ważne, z tej formy nie może skorzystać każdy przedsiębiorca. Ryczałt jest przeznaczony dla osób fizycznych uzyskujących przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dotyczy to także spółek cywilnych osób fizycznych oraz spółek jawnych osób fizycznych, które w roku poprzedzającym rok podatkowy:

  • uzyskały przychody z tej działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie w wysokości nieprzekraczającej 2 mln euro,
  • uzyskały przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 mln euro.

W przypadku rozliczenia ryczałtem możliwe jest skorzystanie tylko z części ulg, a są to ulgi: abolicyjna, rehabilitacyjna, internetowa oraz wynikająca z darowizny. 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – wady

Ta forma opodatkowania nie jest pozbawiona wad. Nie mogą z niej skorzystać wszyscy. Poza tym nie możesz rozliczyć kosztów uzyskania przychodów.  Jeśli planujesz zakupy, które zaliczają się zgodnie z prawem do kosztów uzyskania przychodu, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie opłaci Ci się.  

Dla wielu wadą może być również brak możliwości rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem. Podobnie jak w przypadku karty podatkowej nie masz możliwości odliczenia (większości) ulg lub strat z roku poprzedniego. Dodatkowym utrudnieniem jest również konieczność prowadzenia ewidencji przychodów. Bez znaczenia jest także brak przychodów z firmy lub jej zawieszenie.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – zalety

Główną zaletą jest uproszczona księgowość. Plusem jest także stosunkowo prosty, oparty na stawkach procentowych, sposób ustalania wysokości opodatkowania.

Wybór formy opodatkowania – podsumowanie

Jak zatem w gąszczu tych informacji wybrać najlepszą formę opodatkowania? Przede wszystkim weź pod uwagę to, czym planujesz zajmować się w swojej firmie i jakie przewidujesz dochody. Koniecznie sprawdź, czy opłacalne będzie rozliczanie się z małżonkiem bądź korzystanie z ulg podatkowych. 

🟢 Jeśli mimo wszystko wciąż zastanawiasz się, jaką formę opodatkowania wybrać lub nie wiesz, od czego zacząć zakładając działalność – skontaktuj się z nami. Księgowe VKS w prosty sposób przeprowadzą Cię przez cały proces oraz udzielą odpowiedzi na nurtujące pytania. 🟢

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button