Artykuł: Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą krok po kroku? To proste!
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą krok po kroku? To proste!

Zastanawiasz się nad założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej? Chcesz dokładnie wiedzieć, jak to zrobić? To najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce – według raportu PARP aż 87% wszystkich firm to właśnie JDG.

Rozpoczęcie działalności jest bardzo proste i dostępne dla większości osób. Swoją firmę zarejestrujesz nawet przez internet. W jaki sposób wypełnić niezbędne dokumenty i gdzie je złożyć? O czym pamiętać, zanim zarejestrujesz się w CEIDG? Sprawdź, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą krok po kroku!

Tego dowiesz się z artykułu:

Jednoosobowa działalność gospodarcza – czym tak właściwie jest?

JDG to inaczej przedsiębiorca będący osobą fizyczną. Dokładniejszą definicję znajdziesz w art. 3 Ustawy prawo przedsiębiorców:

Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

Co to oznacza w praktyce? Firmę zakłada się po to, by przynosiła zysk dzięki regularnej sprzedaży usług lub produktów. Zanim zdecydujesz się na rejestrację własnej JDG, stwórz więc dokładny biznesplan i zbadaj rynek. Dzięki temu zwiększysz szansę na powodzenie.

Pamiętaj również, że prowadząc działalność:

 • otrzymujesz status przedsiębiorcy;
 • decydujesz i odpowiadasz za firmę (również majątkiem);
 • płacisz składki ZUS oraz podatki (dochodowy, w określonych przypadkach VAT).

Jak założyć własną firmę jednoosobową? W tym celu rejestrujesz się w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Kto może założyć własną działalność gospodarczą?

Czy każdy może założyć JDG? W art. 2 Ustawy prawo przedsiębiorców przeczytasz:

Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach.

Założenie i prowadzenie firmy jest jednak możliwe dla osób:

 • pełnoletnich (w przeciwnym razie wszystkie działania wymagają zgody przedstawiciela ustawowego);
 • które mają pełnię praw;
 • które nie mają zakazu wydanego przez sąd;
 • w przypadku niektórych rodzajów działalności: po uzyskaniu koncesji, licencji lub zezwolenia.

📍 Ważne! Każda osoba fizyczna może mieć tylko jedną jednoosobową firmę (czyli 1 wpis w CEIDG, a więc również 1 NIP i REGON).

O czym pamiętać, zanim zarejestrujesz firmę w CEIDG? Kod PKD, nazwa, formy opodatkowania i wiele więcej

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Chociaż sama rejestracja firmy w CEIDG to zaledwie kilka minut, przed wypełnieniem formularza warto poświęcić trochę czasu na podjęciu kilku istotnych decyzji. Wśród formalności najważniejsze są:

 • nazwa firmy (minimum imię i nazwisko, możesz dodać inne dowolne dopiski);
 • sposób prowadzenia księgowości (samodzielnie lub z biurem rachunkowym);
 • forma opodatkowania (zasady ogólne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, stawka liniowa);
 • adres firmowy (taki, co do którego masz prawo, np. na podstawie umowy najmu lub własności);
 • kod lub kody PKD (które określają przedmiot Twojej działalności).

🔥 Czy wiesz, że… Wcale nie musisz samodzielnie podejmować tych wszystkich decyzji? W biurze rachunkowym VKS wesprzemy Cię nie tylko w prowadzeniu rachunkowości, ale też założeniu firmy!

Specjalista pomoże Ci dobrać najkorzystniejszą formę opodatkowania czy odpowiedni kod PKD, będzie kontaktował się z urzędami, a także odpowie na wszystkie pytania. Zajmij się przygotowaniem do prowadzenia biznesu, a formalności zostaw nam!

Jak założyć firmę jednoosobową krok po kroku? Rejestracja przez internet

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Jeden krótki formularz – tylko tyle dzieli Cię od rejestracji swojego biznesu! Wystarczy złożyć wniosek CEIDG-1, którego wypełnienie jest bardzo szybkie (jeżeli ustalisz wcześniej, co dokładnie wpisać i jakie dane podać).

Kiedyś wypełniony formularz trzeba było przesyłać listownie lub przekazywać w urzędzie gminy albo miasta. Chociaż dziś te opcje wciąż są dostępne, większość przyszłych przedsiębiorców decyduje się na rejestrację online. I nic dziwnego, bo to najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie!

Pamiętaj jednak, że złożyć i podpisać wniosek elektronicznie musisz samodzielnie, nie może tego zrobić Twój pełnomocnik (chociaż oczywiście specjalista może Ci w tym pomóc).

🟢 Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą przez internet? Wniosek o wpis wypełnisz na stronie www.biznes.gov.pl lub w niektórych bankach. Aby dostać się do rządowego kreatora wniosków, wystarczy się zalogować przez login.gov.pl lub swoim adresem mailowym. 🟢

Podczas wypełniania formularza system poprowadzi Cię w intuicyjny i prosty sposób. Wśród informacji, które podajesz jako przyszły przedsiębiorca, znajdują się m.in.:

 • Twoje podstawowe dane, m.in. imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL (jeżeli go masz);
 • adres prowadzenia działalności (np. mieszkanie, wirtualne biuro);
 • wybrana przez Ciebie forma opodatkowania;
 • kody Polskiej Klasyfikacji Działalności;
 • nazwa działalności;
 • data rozpoczęcia prowadzenia biznesu.

Jeżeli masz już REGON i NIP, również go podajesz. Jeśli nie – te numery zostaną Ci nadane automatycznie po przesłaniu formularza (NIP w 1 dzień roboczy, REGON w ciągu 7 dni).

Po wypełnieniu wszystkich informacji podpisujesz wniosek przez internet (podpisem kwalifikowanym albo profilem zaufanym). ✅ I voila – udało się otworzyć firmę!

Wpis w CEIDG możesz dowolnie aktualizować, np. dodać bankowe konto firmowe, zmienić nazwę, usunąć lub dodać kod PKD, zmienić miejsce wykonywania działalności (adres) i wiele więcej. Dbaj o to, by wszystkie dane zawsze były aktualizowane na bieżąco!

Jak zgłosić firmę do ZUS-u i urzędu skarbowego?

W trakcie zakładania firmy i wypełniania wniosku CEIDG masz również możliwość wysłania niezbędnych dokumentów i wniosków do urzędu skarbowego oraz ZUS-u (lub KRUS-u).

W przypadku ZUS automatycznie może być wysłana informacja, że stajesz się płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne. Tu jednak nie kończy się jednak Twoja przygoda z tym urzędem. 7 dni od daty rejestracji działalności trzeba również zgłosić siebie (oraz ewentualnie pracowników czy rodzinę) do ubezpieczenia na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Takie zgłoszenie może za Ciebie przesłać również biuro rachunkowe, które stanie się Twoim pełnomocnikiem.

A co z urzędem skarbowym? Podczas wypełniania formularza CEIDG-1 możesz też przekazać informację na temat wyboru formy opodatkowania. Jeżeli musisz (albo chcesz) stać się aktywnym płatnikiem VAT, konieczne jest przekazanie jeszcze formularza VAT-R.

Już wiesz, jak założyć JDG. Jak widzisz – samo wypełnienie wniosku jest bardzo proste, a firmę zarejestrujesz w kilka minut. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie przemyśleć m.in. formę opodatkowania czy kody PKD.

🟢 Jeśli potrzebujesz wsparcia, specjalista z VKS pomoże Ci ze wszystkimi formalnościami! 🟢

Źródła:

https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/PARP-26_Raport-2021-07-22_WCAG_210726.pdf

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1467466%2Cmrit-w-polsce-jest-aktywnych-262-mln-firm-o-485-tys-wiecej-niz-na-poczatku

https://www.coig.com.pl/nowe-firmy-w-polsce_2016_2015_2014_2013.php

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00120

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/736

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000646

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button