Artykuł: Faktura VAT marża samochód – co to jest i kiedy się ją wystawia?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Faktura VAT marża samochód – co to jest i kiedy się ją wystawia?

Z faktury VAT marża korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy zajmują się odsprzedażą towarów używanych. Najczęściej to samochody, np. te kupione od osób fizycznych. Na czym polega ta procedura i kiedy można ją zastosować? Czy z takiej formy opodatkowania można skorzystać też przy sprzedaży auta firmowego? Sprawdź, kiedy faktura VAT marża samochód jest możliwa!

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest faktura VAT marża samochód?

Faktura VAT marża samochód to specjalny rodzaj dokumentu, który wystawia się w określonych przypadkach sprzedaży używanego pojazdu. Należny podatek VAT liczy się nie od całej kwoty netto za auto, a jedynie od marży.

Marża to z kolei różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży samochodu (czyli różnica między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia). Jednocześnie w przypadku takiej transakcji nie można odliczyć podatku VAT. 

▶ Chcesz wiedzieć więcej o tym rodzaju faktury? Sprawdź artykuł: Co to jest faktura VAT marża i kiedy ją wystawić?

Procedura marży często jest też wykorzystywana, gdy nabywca sprzedaje antyki, dzieła sztuki czy różnego typu przedmioty kolekcjonerskie. To dobrowolne rozwiązanie. 

Kiedy wystawia się fakturę VAT marża na samochód?

Standardowo faktura VAT marża na samochód może być wystawiona, gdy przedsiębiorca kupuje używane pojazdy w związku z prowadzoną działalnością, zwykle w celu ich dalszej odsprzedaży. Najczęściej z tej opcji korzystają komisy.

Ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czyli Ustawie o VAT (art. 120) znajdziesz też dokładne informacje na temat tego, od kogo taki samochód może być kupiony. Na liście znajdują się przede wszystkim:

  • zwolnieni podatnicy VAT,
  • osoby prawne i fizyczne niebędące podatnikami VAT,
  • podatnicy VAT, którzy kupili samochód w procedurze marży.

A co w sytuacji, gdy pojazd (np. samochód osobowy) został kupiony jako składnik majątku firmowego – ale przez przedsiębiorcę, który nie zajmuje się handlem samochodami? Przepisy jasno nie precyzują tej kwestii. Znajdziesz jednak kilka interpretacji indywidualnych dla konkretnych sytuacji i podatników. 

Przykładem może być Pismo z dnia 24 listopada 2015 r. Izba Skarbowa w Łodzi  IPTPP3/4512-461/15-2/MW, w którym przeczytasz:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. akt C-280/04 stwierdził, że pierwszorzędnym celem nabycia samochodu osobowego niekoniecznie musi być cel odsprzedaży. Ponadto TSUE przyjął stanowisko, że przedsiębiorstwo, które nabyło używany pojazd w celu przeznaczenia go na potrzeby swojej działalności, a następnie w ramach zwykłego wykonywania działalności gospodarczej odsprzedaje pojazd i odsprzedaż ta nie jest w chwili nabycia głównym celem, a jedynie celem drugorzędnym, może dokonać odsprzedaży tego pojazdu korzystając z procedury VAT marża. 

🔥 Czy wiesz, że… jeśli masz wątpliwości dotyczące rozliczeń z fiskusem, możesz skorzystać z indywidualnej interpretacji podatkowej? W takim przypadku Krajowa Informacja Skarbowa przygotuje odpowiedź dopasowaną do Twojej konkretnej sytuacji. Księgowa VKS pomoże Ci skorzystać z tego prawa!

Co zawiera faktura VAT marża samochód?

Faktura VAT marża na samochód zawiera przede wszystkim:

  • dopisek Procedura marży – towary używane,
  • dane sprzedawcy i nabywcy,
  • nazwę towaru,
  • datę sprzedaży,
  • całkowitą kwotę sprzedaży,
  • formę rozliczenia.

Co istotne, na fakturze VAT-marża nie umieszcza się ceny jednostkowej netto oraz kwoty podatku VAT. 

🟣 Kupujesz używany samochód osobowy w celu odsprzedaży lub jako majątek firmy? Być może zastosowanie procedury VAT marża będzie możliwe i korzystne! A jeśli chcesz wystawić taki rodzaj dokumentu, bez problemu zrobisz to w programie do fakturowania VKS. 🟣

Źródła:

https://www.kis.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=0c015860-8f56-4d03-846b-4afbccf13d57&groupId=6609173

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00241#6

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/iptpp3-4512-461-15-2-mwj-pismo-wydane-przez-izba-skarbowa-184838822

https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-podatkowa-interpretacje-indywidualna

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button