Artykuł: Działalność nierejestrowana 2023 – jakie usługi, limit, faktury, rozliczenia?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Działalność nierejestrowana 2023 – jakie usługi, limit, faktury, rozliczenia?

Dorabiasz sobie do pensji, np. sprzedając biżuterię handmade, pisząc teksty czy tworząc grafiki? Jeśli mieścisz się w określonym limicie przychodów, wcale nie musisz zakładać działalności gospodarczej, rejestrować jej w CEIDG i płacić składek ZUS.

To możliwe dzięki prowadzeniu działalności nierejestrowanej. Jakich usług i produktów dotyczy taka opcja? Jakie są limity w 2023 roku? W jaki sposób rozliczać przychody sprzedaży? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Na czym polega działalność nierejestrowana i kto może ją założyć?

🟢 Najprościej mówiąc: działalność nierejestrowana to po prostu taka działalność zarobkowa, która nosi znamiona JDG (m.in. wykonujesz ją we własnym imieniu i w sposób ciągły), jednak przynosi odpowiednio niskie przychody. 🟢

Co do zasady mogą one wynosić maksymalnie połowę miesięcznego minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną? To opcja dostępna dla tych osób fizycznych, które:

  • w ciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie prowadziły działalności gospodarczej;
  • nie zajmują się taką działalnością, która jest regulowana, wymaga koncesji itp. (np. organizacja imprez turystycznych czy sprzedaż alkoholu) lub jest zdefiniowana w ustawie Prawo przedsiębiorców (np. pośrednictwo ubezpieczeniowe).

Działalność nierejestrowana 2023 – limit. Ile wynosi?

Wiesz już, że limit działalności nierejestrowanej to 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ile możesz więc zarobić w 2023 r., by nie rejestrować JDG?

W 2023 r. płaca minimalna zmienia się dwa razy. Limit dla działalności nierejestrowanej wynosi:

  • od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. – 1745 zł miesięcznie,
  • od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. – 1800 zł miesięcznie.

Pamiętaj jednak, że to limit miesięczny. To oznacza, że ta kwota się nie sumuje i nie możesz przekroczyć jej w żadnym miesiącu roku.

Jest to ponadto przychód z działalności (nie dochód). Jest to więc cała kwota, którą otrzymasz np. od klientów (na tym etapie nie możesz odliczyć kosztów).

🟣 Przykładowo: pani Ania w ramach działalności nierejestrowanej sprzedaje ręcznie robioną biżuterię. W styczniu 2023 r. udało jej się sprzedać 5 naszyjników, w sumie uzyskała od klientów 500 zł. Koszty materiałów za przygotowanie to 100 zł. Pani Ania nie może odliczyć kosztów, dlatego jej przychód (który wlicza się do limitu) to pełne 500 zł. 🟣

Jeśli w danym miesiącu przekroczysz przychód, masz 7 dni na rejestrację firmy w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). To ważne, dlatego dokładnie zaplanuj sprzedaż i pamiętaj o prognozowaniu przychodów.

To właśnie z tego powodu tak istotne jest również prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży (możesz to zrobić nawet w arkuszu kalkulacyjnym). Umieść w tabeli m.in. numer sprzedaży, datę sprzedaży i wartość sprzedaży.

Działalność nierejestrowana – faktury. Jak wystawiać?

Osoba prowadząca działalność nierejestrową nie musi wystawiać faktur czy rachunków. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy to klient zgłosi się do Ciebie z taką prośbą. Ma na to czas do 3 miesięcy od momentu zakupu.

W takim momencie wystawiasz rachunek lub fakturę, które zawierają m.in. datę wystawienia, numer kolejny, cenę oraz podstawowe dane sprzedawcy i nabywcy.

Czy z działalności nierejestrowanej trzeba płacić podatek dochodowy?

Jeśli prowadzisz działalność nierejestrową, masz obowiązek podatkowy, a więc rozliczasz się z urzędem skarbowym. Płacisz podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). W jaki sposób to zrobić?

🟢 Przychody rozliczasz raz w roku – w zeznaniu rocznym PIT-36. Nie ma więc potrzeby płacenia zaliczek na podatek, a należną daninę opłacasz po wykonaniu wszystkich wyliczeń. 🟢

Formularz PIT to również miejsce, w którym możesz wskazać poniesione koszty uzyskania przychodów (np. zakup surowców). Pamiętaj jednak, żeby odpowiednio udokumentować każdy koszt (zachowuj faktury za zakupy i zadbaj o to, by znalazły się na nich Twoje dane).

A co z podatkiem VAT? Zdecydowana większość osób, które prowadzą działalność nierejestrowaną, korzysta ze zwolnienia. W przypadku niektórych branż płacenie VAT-u może być jednak konieczne. Dotyczy to m.in. branży jubilerskiej, prawniczej czy sprzedaży kosmetyków przez internet.

▶ A może jednak JDG? Dowiedz się więcej z artykułu: Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą krok po kroku?

Własna działalność gospodarcza czy działalność nierejestrowana – co wybrać?

Działalność nierejestrowana ma szereg korzyści. Wśród nich najważniejszą jest brak konieczności zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS) i zdrowotne. Nie ma również potrzeby prowadzenia księgowości i wypełniania wielu formalności.

Jeśli poważnie myślisz jednak o swoim biznesie – szybko osiągniesz i przekroczysz limity, które dla tego rodzaju działalności są bardzo niskie. Tak naprawdę taka firma na próbę sprawdza się tylko w przypadku osób, które mają inną pracę i chcą spróbować swoich sił np. w sprzedaży rękodzieła.

🟢 Zastanawiasz się, co sprawdzi się w Twoim przypadku? Eksperci VKS pomogą Ci dokładnie przeanalizować sytuację oraz wybrać najkorzystniejszą formę prowadzenia działalności. Dzięki temu zajmiesz się tym, na czym znasz się najlepiej – a formalności zostawisz specjalistom! 🟢

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115#1

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button