Artykuł: Drugi próg podatkowy 2023 – od jakiej kwoty?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Drugi próg podatkowy 2023 – od jakiej kwoty?

Jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych (skala podatkowa), możesz znaleźć się w pierwszym lub drugim progu podatkowym. Wtedy płacisz 12% lub 32% podatku. Wszystko zależy od kwoty uzyskanych przez Ciebie dochodów w ciągu całego roku podatkowego. Sprawdź, od jakiej kwoty podatnik wkracza w drugi próg podatkowy w 2023 roku! 

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest drugi próg podatkowy?

🟢 W Polsce obowiązuje progresywny podatek dochodowy. To oznacza, że dochody uzyskane powyżej konkretnej kwoty są opodatkowane wyższą stawką (tylko nadwyżka, nie całość). 🟢

Jakiej kwoty dotyczy próg podatkowy: netto czy brutto? Tak naprawdę ani takiej, ani takiej. W przypadku przedsiębiorców liczy się dochód, czyli przychód minus koszty.

🔥 Czy wiesz, że… Taka progresja dotyczy wyłącznie osób, które rozliczają się z wykorzystaniem skali podatkowej. Jeśli jako przedsiębiorca korzystasz z ryczałtu lub podatku liniowego, progi Cię nie obowiązują. Księgowe VKS wszystko dokładnie Ci wytłumaczą, a także przygotują rozliczenia podatkowe (w tym PIT).

Drugi próg podatkowy – od jakiej kwoty w 2023 roku?

Razem z przepisami Polskiego Ładu zmieniła się skala podatkowa. Jakie są teraz progi podatkowe i kiedy obowiązuje wyższa stawka podatku? 

  • Pierwszy próg podatkowy 2023: do 120 000 zł.
  • Drugi próg podatkowy 2023: powyżej 120 000 zł.

Ile wynosi podatek dochodowy w drugim progu?

To, ile dokładnie podatku zapłacisz, zależy od Twoich przychodów. Zgodnie z prawem (Art 27.1. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) stawki wynoszą:

  • pierwszy próg podatkowy: 12% minus kwota zmniejszająca podatek (3600 zł),
  • drugi próg podatkowy: 10 800 zł plus 32% nadwyżki ponad 120 000 zł.

Chcesz wiedzieć więcej o sposobach rozliczenia działalności gospodarczej? Przeczytaj ciekawy artykuł: Podatek dochodowy a działalność gospodarcza – jak rozliczać PIT?

Rozliczenie z małżonkiem a drugi próg podatkowy

Wspólne rozliczanie z małżonkiem powoduje, że wszystkie dochody są dzielone na 2. Dzięki temu niektórzy mogą uniknąć wejścia w drugi próg podatkowy. Wspólne rozliczanie jest szczególnie korzystne, gdy jedna osoba zarabia bardzo dużo, a druga bardzo mało (lub nic).

Przykładowo: Osoba 1 zarobiła rocznie 240 000 zł, a osoba 2 nie miała żadnych dochodów. Wspólne rozliczanie powoduje, że małżonkowie są traktowani tak, jakby każde z nich zarobiło po 120 000 zł. To powoduje, że nie dochodzi do przekroczenia drugiego progu podatkowego.

🟢 Zastanawiasz się, jaki podatek masz do zapłaty? Eksperci VKS co miesiąc wyliczają tę kwotę, a także dbają o poprawne rozliczenia z urzędem skarbowym. 🟢

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/004173

https://www.ey.com/pl_pl/tax/progi-podatkowe-w-polsce-2023

https://www.podatki.gov.pl/pit/stawki-podatkowe/

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220002647

https://www.gov.pl/web/kas/niskie-podatki-kto-zaplaci-od-lipca-wyzsze-zaliczki-i-dlaczego

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button