Artykuł: Czynny podatnik VAT – co to znaczy i kto musi nim zostać?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Czynny podatnik VAT – co to znaczy i kto musi nim zostać?

Tak naprawdę każda osoba prowadząca działalność gospodarczą jest podatnikiem VAT. Niektórzy mogą jednak zostać zwolnieni z obowiązku rozliczania tego podatku – wtedy są podatnikami VAT zwolnionymi. Reszta to podatnicy VAT czynni. Kto musi rozliczać podatek od towarów i usług, a kto może robić to dobrowolnie ? Gdzie znajduje się wykaz podatników VAT czynnych? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czynny podatnik VAT – co to znaczy?

🟢 W dużym skrócie: podatnik VAT czynny to przedsiębiorca, który po prostu płaci podatek VAT. 🟢 Wiążą się z tym dodatkowe obowiązki:

 • comiesięczne składanie JPK_VAT,
 • płacenie podatku VAT do urzędu skarbowego,
 • prowadzenie ewidencji zakupów i sprzedaży VAT,
 • pilnowanie odpowiednich stawek VAT,
 • wystawianie kontrahentom faktur VAT.

Ale to nie wszystko, bo vatowiec ma również swoje prawa. Może pomniejszyć VAT należny o VAT naliczony, czyli odliczyć podatek VAT.  Dodatkowo część firm współpracuje tylko z innymi vatowcami. 

Przeczytaj też: Co to jest faktura VAT marża i kiedy ją wystawić?

Kto musi być czynnym podatnikiem VAT?

Standardowo czynnym podatnikiem VAT muszą być wszystkie podmioty, które w danym roku podatkowym przekroczą 200 000 zł sprzedaży. Ta kwota liczy się proporcjonalnie, jeśli zaczynasz działalność w trakcie roku. Nie wlicza się do niej również m.in. sprzedaż towarów i usług zwolnionych (np. nauczanie języków obcych). 

🟣 Istnieją również pewne branże i rodzaje działalności, które wymagają rejestracji do VAT już przed pierwszą sprzedażą (bez względu na limit kwotowy). 🟣 Całą listę znajdziesz w Ustawie o VAT oraz załączniku numer 12 do tej ustawy. Są to przykładowo:

 • sprzedaż nowych środków transportu,
 • sprzedaż monet,
 • sprzedaż części do pojazdów,
 • sprzedaż kosmetyków przez internet,
 • usługi jubilerskie,
 • usługi prawnicze.

Jeśli nie masz obowiązku rejestracji jako vatowiec, wciąż możesz zostać czynnym podatnikiem dobrowolnie – np. po to, aby korzystać z odliczania podatku VAT.

Czynny podatnik VAT – wyszukiwarka

Zastanawiasz się, czy Twój kontrahent czynny podatnik VAT? Sprawdzenie tego jest bardzo proste. 📍 Wystarczy skorzystać z rządowej wyszukiwarki, którą znajdziesz TUTAJ.

Wpisz numer NIP, REGON lub konta bankowego albo nazwę podmiotu. Na tej podstawie uzyskasz niezbędne informacje. 

Wyszukiwarka podatników VAT

Jak zarejestrować się jako czynny podatnik VAT?

Rejestracja VAT musi odbyć się jeszcze przed dokonaniem pierwszej sprzedaży objętej opodatkowaniem VAT lub przed dniem, w którym utracisz prawo do zwolnienia. 

W tym celu do urzędu skarbowego składa się formularz VAT-R. Możesz zrobić to osobiście, pocztą lub online (przez stronę Biznes.gov, Portal Podatkowy lub zmieniając wpis w CEIDG).

Oprócz wypełnionego formularza potrzebujesz też dokumentu potwierdzającego tytuł prawy do lokalu, w którym prowadzisz działalność (np. akt notarialny lub umowa najmu). 

🔥 Czy wiesz, że… Księgowe VKS mogą reprezentować Cię przed urzędami, również urzędem skarbowym? Dzięki temu masz na głowie znacznie mniej formalności!

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00246#6

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00248#1

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1609

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20040540535

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button