Artykuł: Czy warto być vatowcem? Przejście na VAT: plusy i minusy
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Czy warto być vatowcem? Przejście na VAT: plusy i minusy

Jesteś na etapie zakładania działalności i nie wiesz, czy warto być vatowcem, a więc czynnym podatnikiem VAT? Część przedsiębiorców – którzy działają w niektórych branżach (np. prawnicy) lub uzyskują sprzedaż powyżej 200 tys. zł rocznie – ma obowiązek rozliczania podatku VAT. Jeśli masz jednak wybór, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Sprawdź, jakie są największe wady i zalety podatku VAT.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy warto być vatowcem?

VAT, czyli podatek od towarów i usług, to kwota doliczana do ceny netto za towar lub usługę. Jeśli przedmiot kosztuje 10 zł netto, a stawka podatku wynosi 23%, klient musi zapłacić 12,30 zł brutto. Podatek zapłacony przez klienta, czyli 2,30 zł, trzeba przelać do urzędu skarbowego.

🟢 Vatowiec to przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT. Jest więc płatnikiem VAT – dolicza ten podatek do ceny swoich usług i rozlicza go z urzędem skarbowym. 🟢

Co do zasady każdy przedsiębiorca jest podatnikiem VAT. Część firm to jednak podatnicy VAT zwolnieni, którzy nie muszą doliczać i rozliczać tego podatku. Ze zwolnienia podmiotowego (dla firm, których zysk ze sprzedaży wynosi mniej niż 200 tys. zł) można jednak zrezygnować. Można więc zostać dobrowolnym płatnikiem VAT. 

Chcesz wiedzieć więcej, dla kogo jest zwolnienie i na czym polega? Przeczytaj artykuł: Zwolnienie z VAT (podmiotowe i przedmiotowe) – kto może z niego skorzystać?

Niektórzy przedsiębiorcy nie mają jednak wyboru – obowiązkowo muszą działać jako czynni podatnicy VAT. Nie mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego (dla firm o sprzedaży poniżej 200 tys. zł rocznie) ani przedmiotowego (dla konkretnych branż). 

🔥 Czy wiesz, że… Księgowa z biura rachunkowego VKS pomoże Ci zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. W tym celu składa się specjalny wniosek do urzędu skarbowego. 

Przejście na VAT – plusy

Czy warto zostać vatowcem? Rozliczanie podatku VAT niesie ze sobą sporo korzyści, szczególnie dla firm o dużych kosztach. Najważniejsze z nich to:

  • możliwość odliczenia VAT (naliczonego podatku VAT od podatku należnego) – dzięki temu zmniejsza się kwota podatku VAT do zapłaty oraz rzeczywisty koszt zakupów; 
  • większa konkurencyjność dla wielu firm – vatowcy najchętniej współpracują z innymi vatowcami, bo to pozwala im odliczać VAT; jeśli więc działasz na zasadach B2B, przejście na VAT może być korzystnym rozwiązaniem.

Przejście na VAT – minusy

Jakie są największe wady bycia vatowcem? Czynny podatnik VAT ma więcej obowiązków. Należą do nich przede wszystkim:

  • regularne płacenie podatku VAT – w terminie do 25. dnia kolejnego miesiąca musisz zapłacić VAT z faktur wystawionych, nawet jeśli nie są jeszcze opłacone (nawet gdy nie masz jeszcze fizycznie pieniędzy od kontrahentów);
  • rozliczanie się i przesyłanie sprawozdań – bycie płatnikiem VAT oznacza składanie JPK_VAT oraz prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupów VAT, co powoduje więcej formalności (zwykle zajmuje się tym jednak księgowa).

Vatowiec musi też wystawiać faktury VAT, na których znajduje się informacja o cenie netto, brutto i naliczonym podatku. Takie faktury z łatwością wystawisz w programie do fakturowania VKS. 

Czy opłaca się być vatowcem? To indywidualna decyzja, którą warto podjąć po przeanalizowaniu wszystkich plusów i minusów. Spora część przedsiębiorców, szczególnie ci o dużych kosztach, decyduje się na rejestrację VAT – nawet jeśli przysługuje im zwolnienie.

📍 Ważne! Artykuł nie stanowi formy doradztwa podatkowego w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Zawsze rozpatruj tego typu sprawy indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę Twojej branży, rodzaj prowadzonej działalności, przychód oraz inne czynniki. 

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00246#3

https://www.podatki.gov.pl/dzialalnosc-gospodarcza/podatnik-vat/

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button