Artykuł: Split payment (mechanizm podzielonej płatności) – co to jest i od jakiej kwoty się stosuje?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Split payment (mechanizm podzielonej płatności) – co to jest i od jakiej kwoty się stosuje?

Już od kilku lat część branż musi wykonywać przelewy w systemie split payment – po przekroczeniu konkretnej kwoty na fakturze. Inni przedsiębiorcy mogą stosować to rozwiązanie dobrowolnie. Po polsku to mechanizm podzielonej płatności (MPP), który dzieli wpłatę od kontrahenta na dwie części. Sprawdź, na czym dokładnie polega split payment, od jakiej kwoty się go stosuje i na co można wykorzystać pieniądze ze specjalnego rachunku VAT!

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest split payment (MPP)?

🟢 MPP polega na rozdzieleniu pieniędzy, które są należne za świadczenie usług lub sprzedaż towarów, na dwie części: kwota netto + kwota podatku VAT. 🟢

Każda z tych części zostaje przelana na inne konto bankowe. Dodatkowy rachunek VAT tworzy się automatycznie, gdy zakładasz konto firmowe w dowolnym, wybranym przez siebie banku. To tzw. techniczny rachunek rozliczeniowy.

MPP jest obowiązkowy lub dobrowolny, zależnie od sytuacji. Dotyczy transakcji B2B – ale tylko przedsiębiorców, którzy stosują rozliczenie przelewem i otrzymują faktury z podatkiem VAT.

Jak zrobić przelew MPP?

Jeśli obowiązkowo lub dobrowolnie przelewasz pieniądze w systemie split payment, zlecasz tzw. komunikat przelewu. Wystarczy podać kilka informacji, żeby bank automatycznie rozdzielił płatność i przelał kontrahentowi należność na 2 różne konta. Podajesz:

 • numer NIP dostawcy (przedsiębiorcy, któremu robisz przelew),
 • kwotę brutto (z podatkiem),
 • kwotę podatku VAT,
 • numer faktury.

🔥 Czy wiesz, że… Nie tylko osoba zobowiązana do zapłaty ma swoje obowiązki. Jeśli to Ty jesteś sprzedawcą i Twoja faktura kwalifikuje się do MPP, musisz oznaczyć dokument dopiskiem „mechanizm podzielonej płatności”. Bez problemu zrobisz do w programie do fakturowania VKS!

Kto musi korzystać ze split payment?

Obecnie korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności jest konieczne, kiedy są spełnione łącznie te warunki:

 • to transakcja B2B (między przedsiębiorcami),
 • sprzedaż obejmuje usługi albo towary z listy branż wrażliwych,
 • kwota brutto na fakturze wynosi powyżej 15 000 zł.

Wykaz wszystkich towarów i usług z branż wrażliwych znajdziesz w załączniku 15 do Ustawy o VAT. Obejmuje m.in. sprzedaż węgla, konsoli do gier, telefonów czy motocykli oraz różnego typu usługi budowlane.

Jeśli nie kwalifikujesz się do obowiązkowego korzystania ze split payment, możesz także stosować MPP dobrowolnie. 

Split payment – od jakiej kwoty się stosuje? Mechanizm podzielonej płatności 2023

Mechanizm podzielonej płatności stosuje się od kwoty powyżej 15 000 zł brutto na fakturze. Wbrew pozorom wcale nie chodzi o to, aby ta kwota dotyczyła wyłącznie towarów / usług wrażliwych. Liczą się: wartość całej faktury oraz minimum 1 pozycja, którą znajdziesz w załączniku 15 do Ustawy o VAT.

W praktyce to oznacza, że nawet jeśli na fakturze o wartości powyżej 15 000 zł brutto masz 10 różnych usług i tylko 1 z nich kwalifikuje się jako „wrażliwa”, taką fakturę trzeba opłacić z zastosowaniem mechanizmu split payment.

Przeczytaj inny ciekawy artykuł: Co to jest mikrorachunek podatkowy i skąd wziąć jego numer?

Co można opłacić z konta VAT?

Po zastosowaniu split payment na specjalnym rachunku znajduje się cała kwota VAT. Nie możesz jednak wykorzystać tych pieniędzy na dowolny cel. Możesz nimi opłacić m.in.:

 • podatek VAT,
 • podatek dochodowy,
 • podatek akcyzowy,
 • podatek tonażowy,
 • składki ZUS lub KRUS.

Konto VAT służy więc głównie do wpłat na konta urzędu skarbowego czy ZUS-u. Jeśli nie masz takich zobowiązań, środki na tym rachunku bankowym są zablokowane. Czy da się odzyskać te pieniądze i przenieść na „zwykłe” konto? 

Jak przenieść pieniądze z konta VAT?

W określonych przypadkach możesz wnioskować o to, by zgromadzone na rachunku VAT środki zostały przeniesione na standardowe konto bankowe.

🟢 To możliwe, jeśli nie masz żadnych zaległości, m.in. podatkowych. W takiej sytuacji składasz wniosek do urzędu skarbowego – w ciągu 60 dni otrzymasz decyzję. 🟢

Więcej informacji na temat składania wniosku o przekazanie środków znajdziesz TUTAJ. Możesz go złożyć online, osobiście lub pocztą.

Co grozi za niestosowanie MMP?

Jeśli należysz do tych podatników, którzy mają obowiązek stosować split payment – dbaj o to, by rzeczywiście to robić. Dlaczego? W przeciwnym razie grożą kary (zarówno sprzedawcom, jak i kupującym).

>>> Jeśli jesteś sprzedawcą i nie oznaczysz odpowiednio faktury, możliwe kary to: dodatkowy podatek VAT (30% wartości z FV), grzywna w wysokości 180 stawek dziennych.

>>> Jeśli jesteś kupującym i nie skorzystasz z MMP, możliwe kary to: dodatkowy podatek VAT (30% wartości z FV), grzywna w wysokości 720 stawek dziennych

🟣 Zastanawiasz się, czy musisz stosować split payment? Księgowe z biura rachunkowego VKS pomogą Ci odpowiednio zakwalifikować sprzedaż towarów lub usług! 🟣

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00227#7

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/896

https://www.ey.com/pl_pl/tax/split-payment-co-to-jest-mechanizm-podzielonej-platnosci

https://www.podatki.gov.pl/media/5430/zalacznik-nr-15-ustawy-o-vat.pdf

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button