Artykuł: Co to jest samozatrudnienie? Wady i zalety takiego rozwiązania
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Co to jest samozatrudnienie? Wady i zalety takiego rozwiązania

Wielu specjalistów, szczególnie z takich branż jak IT czy marketing, zastanawia się nad samozatrudnieniem. Tzw. umowa B2B często dotyczy świadczenia takich samych lub bardzo podobnych usług jak na etacie.

Samozatrudniony może zwykle wybrać inną formę opodatkowania (często korzystniejszą) i zarobić więcej. Sam musi jednak opłacać m.in. składki ZUS i nie jest chroniony zapisami Kodeksu pracy. Jakie są wady i zalety samozatrudnienia? Czy to inaczej jednoosobowa działalność gospodarcza? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Samozatrudnienie – co to jest? Samozatrudnienie a działalność gospodarcza

🟢 Co to jest samozatrudnienie? Wbrew pozorom to po prostu jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli inaczej przedsiębiorca będący osobą fizyczną. 🟢

Zgodnie z definicją w art. 3 Ustawy prawo przedsiębiorców:

Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

Chociaż o samozatrudnieniu często mówi się w momencie, gdy dana osoba świadczy usługi na rzecz jednej firmy, np. byłego pracodawcy – praca na własny rachunek umożliwia współpracę z wieloma kontrahentami na zasadzie B2B. Po wykonaniu konkretnych usług samozatrudniony wystawia fakturę.

Aby założyć firmę, wystarczy złożyć 1 wniosek w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Obecnie zrobisz to przez internet w kilka chwil.

Aby dokonanie wpisu było możliwe, podajesz m.in. nazwę firmy, kod lub kody PKD, a także adres prowadzenia działalności.

Chcesz wiedzieć więcej o JDG? Przeczytaj artykuł: Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Samozatrudnienie – wady i zalety

Zanim zdecydujesz się na założenie własnej firmy i przejście na samozatrudnienie, poznaj najważniejsze wady i zalety tej formy zarabiania pieniędzy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć odpowiednią decyzję. Jakie są największe korzyści i ryzyka związane z samozatrudnieniem?

✅ Największe zalety samozatrudnienia

 1. Swoboda i niezależność współpracy – możesz zawierać umowy o dowolnych zapisach z różnymi kontrahentami, pracować w każdym miejscu i czasie, obsługiwać dowolną liczbę klientów itp.
 2. Wyższe możliwości zarobkowe – nie masz ograniczeń w postaci stałej pensji, samodzielnie ustalasz stawki i wykonujesz tyle zleceń, ile chcesz. Możesz również zatrudnić pracowników.
 3. Łatwiejsza optymalizacja podatkowa masz do wyboru różne formy rozliczenia (nie tylko na zasadach ogólnych jak w przypadku umowy o pracę, ale również podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych). Jako osoba samozatrudniona możesz też rozliczać VAT i koszty uzyskania przychodu (zależnie od wybranej formy opodatkowania).
 4. Nieograniczone możliwości rozwoju – jeśli zdecydujesz się na JDG, możesz zajmować się kilkoma dziedzinami, np. jednocześnie świadczyć usługi informatyczne i prowadzić sklep, a także wprowadzić na rynek nową aplikację mobilną. Dodatkowo znacznie łatwiej nawiązać lub rozwiązać umowę z kontrahentem. Dla wielu osób własna firma to również większa satysfakcja.
 5. Większa konkurencyjność na rynku – niektórzy freelancerzy, którym zależy na swobodzie, zamiast umowy o pracę wybierają np. umowy o dzieło. Z biznesowego punktu widzenia firmy chętniej podejmują współpracę z innymi firmami (nie wymaga to od nich m.in. kontaktu z ZUS-em czy odprowadzania zaliczek na podatek).
 6. Możliwość skorzystania z ulg dla przedsiębiorców – nowe firmy mogą korzystać z przywilejów, m.in. ulgi na start czy tzw. małego ZUS-u, dzięki czemu nawet przez 30 miesięcy płacą niższe składki.
 7. Możliwość uzyskania dofinansowania – aby uzyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności, możesz skorzystać z licznych programów, np. w urzędzie pracy.

❌ Największe wady samozatrudnienia

 1. Mniejsza stabilizacja finansowa – w przypadku samozatrudnienia mogą pojawić się słabsze miesiące, a praca na etacie wiąże się z konkretnym miesięcznym zarobkiem i pewnością, że pieniądze pojawią się na koncie.
 2. Brak ochrony związanej z Kodeksem pracy – stosunek pracy jest objęty konkretnymi przepisami, osoby pracujące w ramach umowy o pracę mogą np. korzystać z urlopu wypoczynkowego. Samozatrudnienie takich przywilejów nie zapewnia (chyba że Twoja umowa o współpracy obejmuje np. kilka wolnych płatnych dni).
 3. Mniejsza szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego – dla większości banków osoba prowadząca JDG ma mniej pewny dochód niż ta, która pracuje w ramach umowy o pracę.
 4. Większa odpowiedzialność – za swoje działania odpowiadasz prawnie i finansowo.
 5. Dodatkowe zobowiązania – w trakcie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę to pracodawca troszczy się o niemal całą dokumentację. Jeśli masz swój biznes, to Ty opłacasz składki na ubezpieczenie społeczne, podatki itp.

Samozatrudnienie – koszty. ZUS, podatki i nie tylko

Praca we własnym imieniu wiąże się z dodatkowymi opłatami. Gdy pracujesz na podstawie umowy o pracę, to pracodawca dba o odprowadzanie składek ZUS, zaliczek na podatek dochodowy itp. Z jakimi opłatami wiąże się samozatrudnienie? Koszty mogą obejmować przede wszystkim:

 • składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
 • podatek dochodowy,
 • podatek VAT (jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT),
 • księgowość (możesz prowadzić ją samodzielnie lub skorzystać z usług biura rachunkowego),
 • wydatki na marketing (np. stronę internetową),
 • zatowarowanie (np. gdy prowadzisz sklep).

Tak naprawdę koszty mogą być nieograniczone, wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Zawsze płacisz jednak składki i podatki (ZUS i składka zdrowotna muszą być opłacone nawet wtedy, gdy nie masz w danym miesiącu żadnych przychodów).

Czy warto przejść na samozatrudnienie?

Już wiesz, jakie są zalety i wady samozatrudnienia. Dla wielu osób, szczególnie freelancerów, korzyści znacznie przewyższają ryzyko związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. W końcu własny biznes to wyższe możliwości zarobkowe, wolność i niezależność.

🟢 Jeśli wciąż zastanawiasz się, co wybrać, w VKS odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, a później załatwimy formalności. Nasz specjalista pomoże w wyborze kodów PKD i odpowiedniej formy opodatkowania, aby zapewnić Ci najkorzystniejszy sposób rozliczania. 🟢

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/061

https://www.gov.pl/web/rodzina/wsparcie-dla-samozatrudnionych-odpowiadamy-na-pytania

https://poir.parp.gov.pl/publications/publication/samozatrudnienie

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000646

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button