Artykuł: Co to jest PKD? Jaki kod PKD wybrać? Sprawdź!
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Co to jest PKD? Jaki kod PKD wybrać? Sprawdź!

Zakładasz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, co to jest PKD? W ten sposób różne rodzaje wykonywanej działalności i branże zostały umownie uporządkowane – przede wszystkim w celach statystycznych. Jak wybrać PKD? Czy firma może przypisać sobie kilka takich kodów? Jakie są rodzaje symboli oraz co dokładnie oznaczają poszczególne litery i numery? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

PKD – co to jest i do czego służy?

Co to jest PKD? To Polska Klasyfikacja Działalności, czyli sposób na skategoryzowanie różnych branż i sektorów, w ramach których może być prowadzona firma. PKD składa się z 5 poziomów o różnym stopniu szczegółowości:

  • sekcja – symbol jednoliterowy, dzieli ogólną zbiorowość na 21 grup (np. sekcja F to budownictwo, a sekcja K działalność finansowa i ubezpieczeniowa),
  • dział – dwucyfrowy kod numeryczny, dzieli ogólną zbiorowość na 88 grupy (np. dział 10 to produkcja artykułów spożywczych, a dział 73 to reklama, badanie rynku i opinii publicznej),
  • grupa – trzycyfrowy kod numeryczny, dzieli ogólną zbiorowość na 272 grupy (np. 85.1 to wychowanie przedszkolne, 74.2 to działalność fotograficzna),
  • klasa – czterocyfrowy kod numeryczny, obejmuje 615 grup (np. 63.12 to działalność portali internetowych),
  • podklasa – pięcioznakowy kod alfanumeryczny, obejmuje 654 grupy, które są charakterystyczne dla gospodarki Polski. Jeżeli konkretna działalność nie została tutaj wyodrębniona, ma oznaczenie literą Z.

Aktualnie obowiązująca klasyfikacja to PKD 2007. Została ustalona wraz z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). W tym dokumencie znajdziesz również informację, po co istnieje taki sposób kategoryzacji. §1 mówi:

Wprowadza się do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Pamiętaj ponadto, że wybór niektórych kodów PKD wiąże się z różnymi dodatkowymi obowiązkami.

Mogą to być np. konieczność rejestracji jako czynny podatnik VAT, posiadania kasy fiskalnej czy uzyskania koncesji. Zdarza się również, że tylko firmy o konkretnym symbolu PKD mogą starać się o niektóre dotacje lub brać udział w przetargach.

Kto musi mieć kod PKD?

Patrząc na kod PKD, od razu wiadomo, czym dokładnie zajmuje się dany przedsiębiorca. To sposób na szybkie określenie przedmiotu działalności. Wybór kodu lub kodów PKD dotyczy:

  • osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą – symbol wystarczy wpisać we wniosku CEIDG-1, czyli podczas rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacja o Działalności Gospodarczej,
  • podmiotów, które muszą być obowiązkowo wpisane do KRS (np. spółek osobowych) – kod wpisuje się podczas rejestracji podmiotu gospodarczego w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jak ustalić kod PKD? Odpowiednie kody PKD

Jeśli jesteś dopiero na etapie zakładania firmy, być może zastanawiasz się, jak ustalić kod PKD. Na początku dokładnie określ, jaki rodzaj działalności będziesz prowadzić – i który z nich będzie u Ciebie przeważał.

Jeśli planujesz zajmować się kilkoma różnymi obszarami, na swój główny symbol wybierz ten, który ma przynieść największe przychody.

🟢 Na stronie www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd znajdziesz wyszukiwarkę z pełną klasyfikacją PKD. Po wpisaniu konkretnych fraz kluczowych dla swojej działalności, np. „sprzedaż”, lista ulegnie zawężeniu. 🟢

W wielu przypadkach po rozwinięciu konkretnej podklasy znajdziesz również niezbędne informacje, np. co dokładnie obejmuje ten kod lub czego nie można do niego zaliczyć.

Fragment tabeli kodów PKD.
Fragment tabeli kodów PKD. Źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd

Warto dodatkowo przejrzeć, jakie kody PKD mają wybrane firmy konkurencyjne. Możesz to sprawdzić m.in. w katalogu CEIDG.

🔥 Czy wiesz, że… Jeśli nie masz pojęcia, jaki kod PKD wybrać i który z nich powinien być głównym dla Twojej działalności, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty! Niektóre biura rachunkowe zapewniają wsparcie jeszcze na etapie zakładania firmy. To doskonały sposób na to, by oddać formalności w ręce eksperta, a samemu zająć się przygotowaniem do prowadzenia biznesu!

Ile kodów PKD można mieć?

Wielu początkujących przedsiębiorców boi się, że każda firma może zastosować tylko 1 kod PKD. A przecież firmy często zajmują się różnymi rodzajami działalności…

Jeśli prowadzisz JDG, możesz podać dowolną liczbę różnych PKD firmy. Jeden z nich jest główny – ten, który dotyczy działalności przynoszącej największy przychód.

W przypadku rejestracji spółki w KRS liczba symboli jest ograniczona. Możesz podać 1 kod główny i maksymalnie dziewięć kodów pobocznych.

Szukasz innych informacji na temat prowadzenia firmy? Sprawdź artykuł: Czym jest numer NIP?

Czy można zmienić kod PKD?

Co zrobić w przypadku zmiany profilu działalności? Czy trzeba zmieniać symbol PKD? Tak – jest to nawet obowiązkowe, trzeba na bieżąco aktualizować kody PKD (zmienić symbol główny, dodać/usunąć wybrany kod lub kody). W przypadku JDG masz na to 7 dni od momentu wystąpienia zmiany.

Pamiętaj, żeby w trakcie rejestracji w CEIDG lub KRS nie wpisywać zbyt dużej liczby różnych symboli na zapas. Powinny dotyczyć tylko tych działalności, którymi rzeczywiście się zajmujesz.

🟢 Nie wiesz, jaki kod PKD wybrać? Eksperci VKS pomogą Ci założyć firmę i ustalić kody najlepsze dla Twojej działalności! 🟢

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button