Artykuł: Co to jest NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) i jak go uzyskać krok po kroku?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Co to jest NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) i jak go uzyskać krok po kroku?

NIP to skrót pochodzący od nazwy Numer Identyfikacji Podatkowej. Dzięki temu numerowi urząd skarbowy (oraz inne służby podatkowe) jest w stanie zidentyfikować konkretny podmiot, np. Twoją firmę. NIP składa się z 10 cyfr i zawsze jest przyporządkowany do podatnika lub płatnika – posługują się nim przede wszystkim przedsiębiorcy. Jak uzyskać NIP krok po kroku? Kto dokładnie powinien mieć przypisany taki numer? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

NIP – co to jest i po co się go używa?

Czym jest Numer Identyfikacji Podatkowej? Obowiązek uzyskania numeru NIP pojawił się w 1995 r. dzięki Ustawie z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Co ciekawe, na samym początku takim numerem posługiwał się każdy podatnik (również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności). 

Zmieniła to Ustawa z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw. Aktualnie obowiązek posiadania NIP dotyczy tylko konkretnych podmiotów (głównie przedsiębiorców), a reszta korzysta z numeru PESEL.

🟢 Numer NIP jest indywidualnym kodem złożonym z 10 cyfr. Nie są to jednak cyfry przypadkowe: 3 pierwsze oznaczają konkretny urząd skarbowy, 6 kolejnych to numer podatnika, a ostatnia jest cyfrą kontrolną. 🟢

Identyfikatora podatkowego używa się przede wszystkim w sytuacjach podatkowych – to dzięki niemu urzędy oraz inne jednostki organizacyjne są w stanie poprawnie rozliczać m.in. podatek VAT.

NIP jest ponadto niezbędny podczas podpisywania umów, wydawania faktur kontrahentom czy rozliczania uzyskanych faktur kosztowych.

Kto powinien mieć Numer Identyfikacji Podatkowej?

Istnieją pewne grupy podatników i płatników, które mają obowiązek otrzymania NIP-u. Ten indywidualny kod będzie Twoim identyfikatorem podatkowym przede wszystkim, jeśli:

  • prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą,
  • prowadzisz/współprowadzisz działalność jako osoba prawna (np. spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) lub jako jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej (np. spółka jawna),
  • jesteś podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT),
  • jesteś płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne lub podatków (np. w związku z zatrudnianiem niani).

Największą grupą uzyskującą ten ważny numer są więc podmioty prowadzące działalność gospodarczą w dowolnej formie.

Jak uzyskać NIP? Nadanie NIP

Nadawanie numeru NIP odbywa się na dwa sposoby. Wszystko zależy od Twojej aktualnej sytuacji:

  • jesteś osobą fizyczną, która dopiero zakłada JDG: podczas rejestracji firmy w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) zaznaczasz, że nie masz numeru NIP, a zostanie Ci nadany automatycznie,
  • w każdym innym przypadku, np. gdy jesteś wspólnikiem spółki: wypełniasz zgłoszenie identyfikacyjne NIP-7, taki formularz możesz złożyć osobiście, pocztą lub elektronicznie.

Art. 5. 1 wcześniej wspomnianej Ustawy z dnia 13 października 1995 r. wskazuje, że: 

Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów.

Swój numer NIP otrzymasz w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku (czyli od faktycznego momentu wpłynięcia dokumentu do urzędu, co w przypadku standardowej wysyłki przez internet ma miejsce od razu).

🔥 Czy wiesz, że… Jeśli dopiero chcesz zarejestrować działalność gospodarczą (w formie JDG lub dowolnej spółki), wcale nie musisz samodzielnie dokonywać wszystkich formalności? Wystarczy wybrać biuro rachunkowe ze wsparciem na etapie zakładania firmy, takie jak VKS. Dzięki temu specjalista zajmie się dokumentacją od A do Z, a Ty przygotujesz się do prowadzenia biznesu!

Ile kosztuje wydanie NIP?

🟣 Nadanie numeru NIP jest darmowe – aby zdobyć ten numer identyfikacyjny, nie musisz nic płacić. 🟣

Płatne jest jedynie wydanie zaświadczenia o nadaniu NIP. Jeśli go potrzebujesz, wpłacasz 21 złotych. Takie zaświadczenie może być wymagane np. w przypadku starania się o kredyt firmowy lub udziału w przetargu.

Jak sprawdzić NIP?

Zdecydowanie najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest po prostu skorzystanie z internetu. Poprawność numeru sprawdzisz na stronie ppuslugi.mf.gov.pl (w zakładce „sprawdź NIP”).

Przypisane do niego dane znajdziesz z kolei w bazie CEIDG aplikacja.ceidg.gov.pl lub KRS ekrs.ms.gov.pl, a także w popularnych internetowych katalogach. NIP oraz przypisane do niego informacje są jawne.

W ten sposób możesz np. sprawdzić numer NIP kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy, by zweryfikować podstawowe dane na temat jego firmy.

Jak zmienić numer NIP?

W art. 5. 1 wcześniej wspomnianej Ustawy z dnia 13 października 1995 r. przeczytasz, że:

Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Co to oznacza w praktyce? Numeru NIP nie można i nie da się zmienić, nawet jeśli dana działalność zostanie zawieszona czy zamknięta. Jeżeli jednak zmienisz konkretne dane przypisane do NIP-u (np. adres, nazwisko, numer konta bankowego), w ciągu 7 dni złóż stosowny wniosek (NIP-2, NIP-7 lub do CEIDG).

Numer NIP to podstawowy identyfikator każdego przedsiębiorcy. Nie masz czasu lub ochoty na wszystkie formalności związane z zakładaniem biznesu?

🟢 W VKS uzyskasz wsparcie eksperta, który pomoże Ci krok po kroku wypełnić wnioski czy dokumentację, a także pomoże Ci wybrać np. najkorzystniejszą formę opodatkowania. Z nami wszystkie formalności, w tym uzyskanie numeru NIP, to bułka z masłem! 🟢

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001406#2

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/693

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1460

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19951420702

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20111711016

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button