Artykuł: Co to jest mikrorachunek podatkowy i skąd wziąć jego numer? Sprawdź swoje indywidualne konto do płacenia podatków
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Co to jest mikrorachunek podatkowy i skąd wziąć jego numer? Sprawdź swoje indywidualne konto do płacenia podatków

Gdzie wpłacać PIT, CIT i VAT? To 3 podatki, które od 1 stycznia 2020 r. wpłaca się na konkretny rachunek bankowy, przypisany całkowicie indywidualnie do podatnika. To mikrorachunek podatkowy, który zawiera Twój numer NIP (lub ewentualnie PESEL, jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej).

Dzięki temu znacznie łatwiej zapanować nad wykonywanymi co miesiąc lub kwartał przelewami do fiskusa. Przeczytaj, jak wygenerować taki numer, gdzie go sprawdzić i czy zawsze trzeba z niego korzystać.

Tego dowiesz się z artykułu:

Mikrorachunek podatkowy – co to jest i jak go sprawdzić?

Gdy w 2020 r. Ministerstwo Finansów wdrożyło mikrorachunek, przedsiębiorcy bali się zamieszania. Dziś już wiadomo, że IRP (indywidualny rachunek podatkowy) to wygodne rozwiązanie, które usprawnia przedsiębiorcom wpłaty, a urzędom rozliczenia i księgowanie.

🟢 Co to jest mikrorachunek podatkowy? To po prostu numer konta bankowego, który jest do indywidualnie przypisany właśnie do Ciebie. 🟢

Musisz zapłacić konkretny rodzaj podatku (VAT, PIT, CIT)? Już nie szukasz numeru konta urzędu skarbowego, a zawsze wysyłasz przelew tak samo.

To spora oszczędność czasu i wygoda, a także przyspieszenie obsługi rozliczeń. Dzięki temu obniżasz też ryzyko popełnienia błędu i przesłania pieniędzy na niewłaściwy rachunek.

Numer mikrorachunku podatkowego składa się z 26 znaków. Pierwsze dwie cyfry są kontrolne, kolejne to stała wartość numeru rozliczeniowego w NBP. W skład IRP wchodzi również jego najważniejsza, indywidualna część, czyli numer PESEL lub NIP.

Szukasz dodatkowych informacji na temat prowadzenia działalności. Sprawdź artykuł: Co to jest kod PKD?

Obecnie po zarejestrowaniu firmy przedsiębiorcy otrzymują numer mikrorachunku podatkowego listem. To jednak wcale nie jedyny sposób na sprawdzenie go.

Jak wygenerować indywidualny mikrorachunek podatkowy? Generator

Numer IRP jest nadawany automatycznie. Swój mikrorachunek wygenerujesz na specjalnej stronie rządowej: www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Generator mikrorachunku jest prosty do użycia.

Wystarczy podać numer NIP (lub PESEL, jeśli nie należysz do zarejestrowanych przedsiębiorców). Po kliknięciu guzika „generuj” otrzymasz rachunek bankowy, na który możesz robić przelewy ze swojego standardowego konta.

🔥 Czy wiesz, że… Jeśli zlecasz rachunkowość w VKS, Twoja księgowa w kilka chwil wygeneruje i poda Ci Twój IRP? Dzięki temu nie musisz przejmować się formalnościami!

Jakie podatki wpłaca się na mikrorachunek podatkowy?

Na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy przelewaj należności za (jeśli Cię dotyczą):

  • VAT – podatek od towarów i usług (oprócz VAT-14, VAT w imporcie),
  • PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych,
  • CIT – podatek dochodowy od osób prawnych.

To 3 daniny, dla których wprowadzono IRP, ponieważ są wpłacane najczęściej i regularnie. Przelew na mikrorachunek podatkowy robi się tak samo, jak każdy inny. Wystarczy wkleić numer w odpowiednie miejsce podczas realizacji.

Jakich podatków nie wpłaca się na mikrorachunek podatkowy?

Tak naprawdę IRP służy tylko do wpłat PIT, CIT i VAT. Jeżeli chcesz zapłacić inne daniny, użyj numeru konta odpowiedniego dla konkretnego US. Chodzi o takie podatki jak:

  • akcyza,
  • PCC – podatek od czynności cywilno-prawnych,
  • podatek od spadków i darowizn,
  • daniny w ramach karty podatkowej.

Gdzie znajdziesz odpowiedni numer konta? Numery są dostępne na stronach Krajowej Administracji Skarbowej oraz poszczególnych urzędów skarbowych. Znajdziesz je również pod linkiem: www.gov.pl/web/kas/rachunki-bankowe-urzedow-skarbowych-obowiazujace-od-1012020-r.

Czy indywidualny rachunek podatkowy się zmienia?

Nawet jeśli zmienisz nazwę firmy, kod PKD, adres prowadzenia działalności itp. – numer indywidualnego rachunku podatkowego wciąż pozostaje taki sam. Twój identyfikator podatkowy, zwykle NIP, również nigdy się nie zmienia i jest przyznawany jednorazowo.

Już wiesz, czym jest mikrorachunek i w jaki sposób go wygenerować. Pamiętaj, by właśnie na to konto wpłacać podatki (PIT/CIT oraz VAT).

🟢 Jeśli potrzebujesz pomocy, daj znać ekspertom VKS! 🟢

Źródła:

https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/

https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button