Artykuł: Co to jest faktura VAT RR i kiedy ją wystawić?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Co to jest faktura VAT RR i kiedy ją wystawić?

Współpracujesz z rolnikami ryczałtowymi i kupujesz od nich produkty rolne? To szczególna grupa zawodowa, która wymaga wystawiania konkretnych dokumentów sprzedaży. Sprawdź, co to jest faktura VAT RR, kto ją przygotowuje i co powinna zawierać!

Tego dowiesz się z artykułu:

Faktura VAT RR – co to jest?

Czym jest faktura VAT RR? Co to tak właściwie jest? To szczególny rodzaj dokumentu sprzedaży, wystawiany tylko w konkretnych sytuacjach. 

🟢 Dokumentuje zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego – czyli takiego, który sprzedaje towary i usługi wyprodukowane podczas prowadzenia swojej działalności rolniczej. 🟢 

Taki przedsiębiorca sam nie wystawia faktury za transakcję. Jest też zwolniony z płacenia podatku VAT, o czym mówi Ustawa o podatku od towarów i usług:

Art. 43. 1. Zwalnia się od podatku: […] dostawę produktów rolnych dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. 

Faktura VAT RR – kto wystawia?

Faktura VAT RR to dokument, który wystawia nabywca – czyli kupujący. Robi to jednak, jeśli jest czynnym podatnikiem VAT. Dodatkowo nabywca powinien przygotować fakturę w dwóch egzemplarzach i przekazać oryginał rolnikowi (sprzedawcy). Może to zrobić również w formie elektronicznej. 

Zgodnie z zapisami Ustawy o podatku od towarów i usług:

Art. 116. 1. Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Do stawki netto za płody rolne dolicza się 7% podatku VAT. Co to oznacza w praktyce? Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT, faktura RR powinna obejmować nie tylko kwotę za konkretne towary lub usługi, ale również podatek. 

Przykładowo: pan Michał, czynny podatnik VAT, kupił produkty od rolnika ryczałtowego za kwotę 1000 zł netto. Na fakturze VAT RR powinien umieścić również kwotę brutto w wysokości 1070 zł. I to właśnie tyle przelewa na rachunek bankowy rolnika. Dla pana Michała 70 zł to podatek naliczony. 

▶ Chcesz poznać inne rodzaje faktur? Przeczytaj artykuł: Faktura – co to jest? Rodzaje faktur

Co powinna zawierać faktura VAT RR i jak ją wystawić?

Szczegółowe informacje o tym, co zawiera faktura VAT RR, określa art. 116. Ustawy o VAT.  Taki dokument obejmuje przede wszystkim:

  • dane dostawcy i nabywcy (m.in. numery NIP),
  • datę transakcji i wystawienia faktury,
  • numer faktury,
  • wartość towarów netto i ogółem (z podatkiem),
  • kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT.

Taki dokument sprzedaży powinien też zawierać odpowiednie oświadczenie: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 Ustawy o podatku od towarów i usług”. 

🟣 Jak wystawić fakturę VAT RR? To łatwe! W programie do fakturowania VKS przygotujesz wszystkie rodzaje faktur, również taką dla rolników ryczałtowych. Program jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. 🟣

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00241#7

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20040540535

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button