Artykuł: Co to jest faktura uproszczona i kiedy ją wystawić?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Co to jest faktura uproszczona i kiedy ją wystawić?

Dzisiaj dowiesz się, czym cechuje się faktura uproszczona! Co to jest za dokument w praktyce? Kto może go wystawić, a kto nie? Jakie są tutaj górne limity dotyczące realizowanych transakcji? Co powinna zawierać faktura uproszczona 2023, a czego nie musi? Sprawdź to wszystko w poniższym poradniku.

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest faktura uproszczona?

🟢 Jak sama nazwa wskazuje, to uproszczony dokument stanowiący potwierdzenie dokonania transakcji (np. sprzedaży/zakupu towaru). 🟢

Zawiera on mniej wymaganych informacji w porównaniu do standardowych faktur. Dzięki temu można uprościć rozliczenia dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami. A im mniej formalności, tym lepiej – na skutek tego zaoszczędzisz czas i nerwy pod kątem wypełniania takich papierków.

Istotne jest również to, że faktura uproszczona 2023 umożliwia nabywcy odliczenie VAT-u (jeśli jest on czynnym podatnikiem VAT, czyli tak zwanym „vatowcem”).

Kiedy może być wystawiona faktura uproszczona? Do jakiej kwoty?

W ramach Ustawy o podatku od towarów i usług (z dnia 11 marca 2004 roku) jest jasno określone, że faktura uproszczona 2023 może być wystawiona tylko w konkretnych przypadkach. Przede wszystkim chodzi o wartość przeprowadzonej transakcji.

Kiedy zatem w grę wchodzi faktura uproszczona? Do jakiej kwoty? Wartość transakcji nie może przekroczyć 450 PLN lub 100 euro (brutto).

Kiedy faktura uproszczona nie może być wystawiona?

Faktur uproszczonych nie mogą wystawiać przedsiębiorcy, którzy na co dzień zajmują się:

  • eksportem usług,
  • sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju,
  • sprzedażą wysyłkową na terenie kraju,
  • wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (czyli wywozem towarów z Polski na terytorium innego kraju Unii Europejskiej oraz przeniesieniem prawa do dysponowania konkretnymi towarami jak właściciel)/świadczeniem usług,
  • sprzedażą, w ramach której na fakturze nie został umieszczony NIP nabywcy (dzieje się tak, jeśli nabywcą jest np. osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej).

Co to oznacza w praktyce? Faktur uproszczonych nie mogą np. wystawiać sklepy online, które na co dzień prowadzą sprzedaż wysyłkową itd.

Czego nie musi zawierać faktura uproszczona 2023?

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z możliwości wystawiania tego mniej zaawansowanego dokumentu (trzeba zaznaczyć, że jest to przydatna opcja, ale nie obowiązek).

W końcu faktura uproszczona nie musi zawierać takich informacji, jak:

a) dane osobowe nabywcy towaru/usługi,

b) adres nabywcy towaru/usługi,

c) cena jednostkowa towaru/usługi (netto – bez doliczonego podatku),

d) wartość sprzedanych towarów/wykonanych usług (netto),

e) suma wartości sprzedaży za towary/usługi (netto) z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i na sprzedaż, która jest zwolniona z opodatkowania,

f) miary i ilości sprzedanych towarów/zrealizowanych usług,

g) kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży (netto), z wyszczególnionym podziałem na stawki podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku.

Co powinna zawierać faktura uproszczona? Numer NIP i nie tylko

W przepisach jest wyraźnie określone, że faktura uproszczona może być wystawiona „pod warunkiem, że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku” (VAT – czyli aktualnie 23%, 8%, 5% lub 0%). Trzeba to zatem dokładnie wyszczególnić.

Co jeszcze powinna zawierać faktura uproszczona? Numer identyfikacji podatkowej podatnika, numer identyfikacji podatkowej nabywcy, kolejny numer faktury (czyli np., 1, 2, 3, 4 itd.), datę wystawienia, nazwę towaru/usługi i kwotę należności (ogółem).

Ważna jest także data dokonania lub zakończenia dostawy towaru (lub wykonania usługi) albo data otrzymania zapłaty (gdy jest ona inna w porównaniu do daty wystawienia faktury).

Jeśli w cenie jednostkowej netto nie zostały uwzględnione kwoty np. ewentualnych rabatów, to należy je osobno wyszczególnić.

▶ Przeczytaj podobny artykuł: Kiedy wystawić fakturę? Poznaj terminy wystawienia faktury VAT i bez VAT

Czy paragon może być fakturą uproszczoną?

Sprzedawca może wystawić fakturę do paragonu. Kiedy tak się dzieje? Jeśli na paragonie zostanie umieszczony numer identyfikacji podatkowej nabywcy (czyli NIP) – gdy nabywcą jest firma.

A co dzieje, jeśli nabywcą jest zwykły „szary” Kowalski? Wtedy sprzedawca może wystawić fakturę do paragonu, jeśli na paragonie nie został umieszczony NIP nabywcy!

Faktura uproszczona: jak można obliczyć kwotę podatku VAT?

Aby zrealizować to zadanie, trzeba posłużyć się wzorem KP = WB x SP/100 + SP (jest on zawarty w artykule 106e ust. 7 Ustawy o podatku od towarów i usług).

Co oznaczają poszczególne składowe?

KP – kwota podatku

WB – wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług objętych stawką podatku; uwzględniającą kwotę podatku (wartość sprzedaży brutto)

SP – stawka podatku

Załóżmy, że sprzedawca sprzedał towar za łączną kwotę 2000 PLN brutto (stawka podatku to 23%). Wówczas KP = 2000 PLN x 23%/100+23 = 373,98 PLN (brutto).

🟣 Zastanawiasz się, czy możesz wystawić fakturę uproszczoną? Księgowe z biura rachunkowego VKS podczas współpracy wszystko Ci wyjaśnią. 🟣

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20040540535/U/D20040535Lj.pdf

https://www.money.pl/gospodarka/czym-jest-faktura-uproszczona-i-kiedy-sie-ja-wydaje-6798091779873280a.html

https://www.podatki.gov.pl/glos-podatnika-szczegoly-zgloszenia?application=113833

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button