Artykuł: Co to jest biała lista podatników VAT? Najważniejsze informacje
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Co to jest biała lista podatników VAT? Najważniejsze informacje

Biała lista podatników VAT działa od 2019 r. Znajdziesz na niej przede wszystkim pewną grupę przedsiębiorców: tych, którzy są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. To zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki. Kiedy konieczne jest sprawdzenie swoich kontrahentów i czy każdy musi znaleźć się w tym wykazie? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Biała lista podatników VAT – co to jest?

🟢 Pełna nazwa białej listy brzmi „Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych  i przywróconych do rejestru VAT”. 🟢

To zatem rejestr wszystkich tych podmiotów, które:

  • są czynnymi podatnikami VAT,
  • z jakiegoś powodu nie zostały zarejestrowane (odmówiono im rejestracji),
  • zostały wykreślone z rejestru VAT,
  • zostały przywrócone do rejestru VAT.

Przeszukanie białej listy podatników VAT to jedyny pewny sposób na weryfikację kontrahenta. Najlepiej zrobić to, jeszcze zanim zaczniecie współpracę.

Dlaczego sprawdzanie jest takie ważne? Jeżeli wpłacisz kontrahentowi pieniądze w kwocie powyżej 15 tys. złotych na inne konto bankowe niż to, które znajduje się w wykazie (czyli na rachunek spoza białej listy):

  • ponosisz ryzyko za ewentualne zaległości podatkowe, jeżeli kontrahent nie zapłaci podatku VAT,
  • nie odliczysz KUP za tę transakcję (w części lub całości).

🔥 Czy wiesz, że… eksperci VKS przedstawią Ci wszystkie informacje na temat podatku od towarów i usług i pomogą ustalić, czy w Twojej sytuacji trzeba/warto być czynnym podatnikiem VAT?

Biała lista podatników VAT – ustawa

Na jakiej podstawie została stworzona biała lista podatników VAT? Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług została uzupełniona o artykuł 96 b. Mówi on:

Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi w postaci elektronicznej wykaz podmiotów: 1) w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które wykreślił z rejestru jako podatników VAT; 2) zarejestrowanych jako podatnicy VAT, w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.

MF biała lista podatników VAT – wyszukiwarka

🟣 W jaki sposób sprawdzić, czy Twój kontrahent znajduje się na białej liście? Wykaz podatników VAT jest dostępny pod linkiem: www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka🟣

To prosta w obsłudze wyszukiwarka – kontrahenta sprawdzisz np. po nazwie, numerze rachunku rozliczeniowego czy numerze NIP. Możesz przejrzeć również stan na wybrany dzień (wstecz).

Na białej liście VAT w kilka sekund sprawdzisz m.in. status podmiotu, zarejestrowany numer rachunku bankowego, nazwę firmy, adres, numery NIP/REGON/KRS czy datę rejestracji. 

Jeżeli Twojego kontrahenta nie ma w wykazie, pojawi się komunikat:

Wykaz podatników VAT (biała lista podatników VAT)

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

Dodatkowo każde wyszukiwanie ma swój indywidualny identyfikator. Od razu pojawia się również guzik „drukuj wyszukiwanie”, co jest przydatne, jeśli chcesz udokumentować wyszukiwanie konkretnego podmiotu.

Jak zgłosić się na białą listę?

Na białej liście podatników VAT znajdują się tzw. rachunki rozliczeniowe. To oznacza, że znajdziesz tam jedynie bankowe konta firmowe, a nie indywidualne.

Dodatkowo pojawiają się jedynie w przypadku podatników VAT czynnych. Gdzie zgłosić swój numer, aby został umieszczony w tym wykazie? 

Pojawi się tam automatycznie. Musi być jednak zgłoszony do urzędu skarbowego. Jak to zrobić? Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, rachunek zgłaszasz na formularzu CEIDG. Spółki cywilne wypełniają formularz NIP-2, a firmy zarejestrowane w KRS – NIP-8.

🟢 Potrzebujesz pomocy z aktualizacją rachunku? A może zastanawiasz się, jak dokładnie sprawdzić kontrahenta? W biurze rachunkowym VKS indywidualnie dobrana księgowa zawsze pomoże Ci uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania. 🟢

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00226#8

https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20040540535

https://www.gov.pl/web/kas/pytania-i-odpowiedzi

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button