Artykuł: Bardzo tania księgowość – czy warto oszczędzać na wyborze biura rachunkowego?
Dodane:
Autor:
Kategoria:

Bardzo tania księgowość – czy warto oszczędzać na wyborze biura rachunkowego?

Jeśli masz firmę, szukasz oszczędności – to zrozumiałe. Nie zawsze jednak najtańsza oferta na rynku jest najlepszym rozwiązaniem. Jedną z takich kwestii jest księgowość. W końcu biuro rachunkowe zajmuje się m.in. rozliczeniami z urzędem skarbowym. Doświadczenie i umiejętności są zatem kluczowe! Dlaczego bardzo tania księgowość to nie zawsze dobry wybór? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Tego dowiesz się z artykułu:

Najtańsze biuro rachunkowe – na co uważać?

🟢 „Co tanie, to drogie”… Często właśnie tak można opisać najtańszą księgowość. 🟢

Nierzadko zdarza się, że przedsiębiorca musi sporo dopłacić (np. za usługi, które zwykle są w standardzie) lub wiele czynności wykonuje samodzielnie (a to przecież dodatkowy czas). Na co zwrócić uwagę, jeśli zastanawiasz się nad bardzo tanią księgowością?

1. Zakres usług

Dobre biuro rachunkowe zajmuje się profesjonalnymi usługami księgowymi, kadrowo-płacowymi oraz innymi (np. pomocą w założeniu firmy). Rozlicza podatki i składki ZUS, wypełnia i przesyła do urzędu deklaracje podatkowe, prowadzi księgi oraz różnego typu ewidencje i teczki pracownicze…

▶ Poczytaj więcej: Co robi księgowa i czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Dodatkowo jeszcze na etapie podpisywania umowy podaje wszystkie koszty. Wiesz, jakie są obowiązki księgowej i ile zapłacisz. W przypadku taniej księgowości niska cena często jest tylko ceną początkową, a za każdą usługę (również taką, która jest uznana za podstawową) trzeba dopłacać. Jeśli przeglądasz bardzo tanie oferty, sprawdź więc dokładny zakres usług.

🔥 Czy wiesz, że… w biurze rachunkowym VKS cena miesięcznej obsługi zaczyna się od 220 zł? Całkowity koszt zależy m.in. od wielkości firmy oraz formy prowadzenia działalności. Wszystkie podstawowe usługi oraz przydzieloną księgową masz jednak w cenie.

2. Doświadczenie

Często okazuje się, że tania księgowa to po prostu ekspertka z bardzo niewielkim doświadczeniem, np. tuż po studiach. I nie ma w tym nic złego, w końcu każdy kiedyś zaczynał. Warto jednak wybrać takie biuro rachunkowe, które zajmuje się rachunkowością już od wielu lat.

W takim miejscu niedoświadczeni specjaliści współpracują z tymi, którzy na księgowości zjedli zęby. Dzięki temu możesz liczyć na obsługę księgową na najwyższym poziomie – chociaż cena może być odrobinę wyższa. Masz też pewność usystematyzowanych procesów i procedur, które świetnie się sprawdzają. Dobrze też, by firma księgowa miała aktualne opinie, np. w Google czy na Facebooku. 

3. Ubezpieczenie

Każde biuro rachunkowe ma obowiązek wykupienia i płacenia polisy OC. Zwróć jednak uwagę na wysokość kwoty wykupionego ubezpieczenia. Dlaczego to istotne?

To przedsiębiorca odpowiada za ewentualne błędy, np. niepoprawne wyliczenia podatku VAT. Dobra księgowa zawsze pracuje jednak rzetelnie, a dodatkowo zapewnia polisę odpowiedniej wysokości – aby w razie potrzeby wypłacić odszkodowanie. 

4. Przechowywanie danych

Dobre biuro rachunkowe dba o to, by wszystkie dane i dokumenty były przechowywane bezpiecznie. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest nowoczesna chmura, która umożliwia nie tylko ochronę dokumentacji, ale też łatwy dostęp (np. podczas kontroli). Takie odpowiednie oprogramowanie kosztuje, dlatego najtańsze biura rachunkowe rzadko się na nie decydują. 

5. Kontakt

Najtańsze biura rachunkowe zwykle są dostępne tylko stacjonarnie. To powoduje, że zamiast korzystania z wygodnej księgowości online, musisz dopasować się do godzin pracy i tracić czas (oraz pieniądze) na drukowanie i dojazd. 

Tania księgowa często ma ponadto tylko kilka godzin konsultacji. Czasami warto zapłacić odrobinę więcej, a zyskać codzienne wsparcie (przez telefon lub internet) i możliwość kontaktu z dowolnego miejsca świata. 

6. Dostęp do programu do fakturowania

Dobre biuro rachunkowe często daje dostęp do dodatkowych usług. Najpopularniejszą jest program do wystawiania faktur, w którym przygotujesz dokumenty księgowe dla swoich kontrahentów. To oszczędność czasu i spore ułatwienie!

Jak wybrać dobrą księgową? Niska cena to nie wszystko

Co to znaczy „bardzo tania księgowość”? W jaki sposób to poznać? To oferta, która znacznie odbiega od cen rynkowych. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, dobrze się zastanów. Sprawdź m.in. zakres oferowanych usług, opinie, doświadczenie i sposób przechowywania danych.

🟣 Szukasz pomocy w prowadzeniu księgowości? Porozmawiaj ze specjalistą VKS, który pomoże Ci dopasować rozwiązanie do Twojej firmy! 🟣

Weryfikacja merytoryczna

Marcela Wróblewska

Jestem wykształconą księgową z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość. Moja wiedza, precyzja i zaangażowanie pozwalają mi skutecznie obsługiwać klientów i zapewniać im spokój w kwestiach finansowych.

Najczęściej czytane

zadzwoń

Call Now Button